Vyberte najpredávanejšie produkty kategórie minerálne fasádne dosky ✅ Hľadajte podľa parametrov ✅ Najlacnejšie na NajNakup.sk ✅ Knauf insulation a iné
Pri zatepľovaní fasády si môžete vybrať medzi dvoma spôsobmi, respektíve systémami – odvetraným a kontaktným.

Kontaktný systém
Predstavuje tradičný spôsob zatepľovania, ktorý je súvislé, bez tepelných mostov. Výhodou tohto systému je priaznivá cena a variabilita povrchovej úpravy, ktorá sa dá riešiť omietkami s rôznou farebnosťou a štruktúrou.

- Vonkajšie zateplenie kontaktným systémom čítať viac ...
: patrí medzi najčastejšie spôsoby zateplenia. Vďaka celoplošnej celistvosti je eliminovaný vznik tepelných mostov a v objekte nedochádza k teplotným výkyvom – v lete sa neprehrieva, v zime nepremŕza. Tento systém zachováva tepelno-akumulačné vlastnosti muriva, čo tiež prispieva k tepelnej pohode. Ako izolant sa v tomto prípade používa tvrdená minerálna vlna či penový polystyrén.

- Vnútorné zateplenie kontaktným systémom: využíva sa najmä v prípadoch, kedy nie je možné zatepľovanie zvonka. Pomerne veľkou nevýhodou tohto systému je teplotná nestabilita – pri vykurovaní interiéru rýchlo stúpne teplota, po jeho vypnutí ale teplota stien rýchlo klesá a nie je využitý ich akumulačný potenciál. Ďalším mínusom je vznik tepelných mostov, ktoré sa dajú ale do určitej miery eliminovať odizolovaním podlahy a stropu.

Odvetraný systém
Charakterizuje ho proti poveternostným vplyvom odolný vrchný plášť, pod ktorým sa nachádza vetraná vzduchová medzera a pod ňou tepelná izolácia a nosné murivo.
Práve vzduchová medzera je výhodou tohto systému, pretože zabezpečuje odvod vlhkosti z povrchu izolácie. Prevedenie tohto systému pôsobí veľmi moderne a príjemne a používa sa naň minerálna vlna s vyššou tepelnou účinnosťou ako pri zatepľovaní kontaktným systémom.

Minerálna izolácia
Spracúva sa do formy izolačnej plsti v mäkkých doskách, kotúčoch, alebo do formy tvrdených dosiek. Minerálna izolácia je náchylná strácať svoje termo-izolačné vlastnosti už pri 2% objemovej vlhkosti, preto je nutné chrániť ju kvalitnou hydro-izoláciou. Má však mnoho pozitív – výborne tlmí zvuk, má dlhú životnosť, je nehorľavá a má vysokú biologickú aj chemickú odolnosť.

Tento typ izolácie sa hodí na všetky typy stavieb s kontaktnými aj odvetranými fasádami (na stropné konštrukcie, strechy, podkrovia aj podlahy). Vlastnosti minerálnej izolácie závisia od priemeru, dĺžky a orientácie vlákien, tiež od vstupných surovín a objemovej hmotnosti.

Sklená vlna
Vyrába sa zo zmesi piesku s rozdrveného skla, tavenej pri teplote cca 1400°C. Výsledným produktom je koberec sklenej vlny, ktorý sa delí na dosky alebo pásy. Sklená vlna (vata) sa hodí najmä na menej mechanicky zaťažované miesta ako krovy šikmých striech, medzi trámy pri podlahách, do priečok a podhľadov či na prevetrávané fasády.

Kvalitná sklená vlna po rozbalení rýchlo nadobudne deklarovanú hrúbku, medzi krokvami je pevná a neprehýba sa a hodnota jej súčiniteľa tepelnej vodivosti je 0,036 a menej.

Kamenná vlna
Vyrába sa zo zmesi hornín, kde prevažuje čadič. Výrobný proces je podobný ako pri sklenej vate, akurát teplota tavenia je vyššia, cca 1600°C. Kamenná vlna sa vyrába najmä vo forme dosiek. Jej vyšší bod tavenia (ako izolant sa dá využiť až do teplôt 750°C) ju predurčuje do konštrukcií so zvýšenou požiarnou odolnosťou. Vlákno kamennej vlny je hrubšie, kratšie a preto vykazuje vyššie hodnoty tepelnej vodivosti. Kamenná vlná sa hodí na ploché aj šikmé strechy, fasády, podlahy či priečky.

Výhody a nevýhody minerálnych izolácií

+ odolnosť voči plesniam,
+ nehorľavosť,
+ nereagujú s okolitým materiálom,
+ ľahko sa režú a dobre tesnia,
+ nízky súčiniteľ tepelnej vodivosti,
+ nízky faktor difúzneho odporu,

- nevhodné do miest s vysokou vlhkosťou.


26.9.2017