Vyberte najpredávanejšie produkty kategórie extrudované polystyrény ✅ Hľadajte podľa parametrov ✅ Isover a iné ✅ Najlacnejšie na NajNakup.sk
Ako nakupovať Extrudované polystyrény
Spôsob výroby a nadobúdanie vlastností
Extrudovaný polystyrén (XPS) sa vyrába formou extrúzie – vytlačovaní taveniny špeciálneho polystyrénu. Súčasne sa do hmoty pridáva „penidlo“, ktoré po uvoľnení tlaku na konci trubice spôsobí napenenie hmoty. Tá sa následne ochladzuje a upravuje do požadovaného tvaru.

Podstatné je, že týmto spôsobom hmota získava určité fyzikálne vlastnosti a termo-izolačné výhody, ktoré sú využiteľné najmä v miestach, kde tepelná izolácia prichádza do styku s vlhkosťou či zeminou.

Vlastnosti extrudovaného polystyrénu
Okrem tepelno-izolačných vlastností sa extrudovaný polystyrén vyznačuje aj radou ďalších, pre izolačné materiály pozitívnych vlastností:
  • Nenasiakavosť: na základe spôsobu výroby je povrch extrudovaného polystyrénu pomerne celistvý a hladký, vďaka čomu je materiál nenasiakavý. Táto vlastnosť ale degraduje vo chvíli, keď sa polystyrén začne upravovať alebo rezať. Deklarované vlastnosti sa týmto spôsobom znížia, no nie výrazne. Aj tak by ste sa ale mali vyvarovať úprav tohto druhu polystyrénu rezaním. A keď už, tak jedine tam, kde je to nutné.
  • Odolnosť voči plesniam, hmyzu, hlodavcom: tieto vlastnosti oceníte najmä pri izolácii základov, soklov či základových dosiek. Všetko, čo je pod úrovňou perimetra, je väčšinou vlhké, preto sa v tomto prostredí veľmi hodia vlastnosti ako nenasiakavosť a odolnosť voči plesniam. Okrem vlhkej zeminy je však tento polystyrén odolný aj voči hmyzu a hlodavcom, ktorým veľmi nechutí.
  • Vysoká pevnosť tlaku: veľmi dôležitá vlastnosť pri zatepľovaní základov, pivníc, bazénov, soklov, vonkajšieho kontaktného zateplenia a miest, kde sa očakáva väčší nápor na povrch steny. Väčšinou sa extrudovaný polystyrén označuje hodnotou pevnosti v tlaku už vo svojom názve.
Najčastejšie formy
Tento typ polystyrénu sa najčastejšie vyrába vo forme dosák s rozmermi 1265x615mm a 1250x600mm. Dosky môžu byť s tzv. zámkom (spojivová časť, na ktorú sa dá „napojiť“ ďalšia doska) alebo rovnou hranou (pre sokle). Povrch extrudovaného polystyrénu môže byť mriežkovaný kvôli lepšej priľnavoti stierky.

Systém značenia polystyrénu
Je tvorený z troch častí:
1. Označenie typu polystyrénu (EPS – expandovaný, XPS – extrudovaný polystyrén)
2. Číslo – hodnota pevnosti polystyrénu v tlaku
3. Označenie skupiny použitia (pri EPS to je Z – základný, S – stabilizovaný, F – fasádny, pri XPS často SF, prípadne bez označenia)

Príklad: polystyrén pre ploché strechy – XPS 300 SF

26.9.2017

top 3