Vyberte najpredávanejšie produkty kategórie fitness náradie ✅ Hľadajte podľa parametrov ✅ Najlacnejšie na NajNakup.sk
Ako nakupovať Fitness náradie

AKO SI VYBRAŤ fitness nárádie?

 

Fitness náradie vám osvieži tréning doma či v posilňovni, a pomôže vám v dosahovaní vašich vysnených cieľov. Na výber máte niekoľko zaujímavých pomôcok, ktoré si hneď obľúbite a cvičenie s nimi bude odteraz zábava. Zlepšite si svoju silu a rovnováhu.
 

Balančné a aerobné pomôcky

Balančné a aerobné pomôcky sú dôležitým doplnkom k správnej kondícii. Tréning s aerobnými pomôckami je v dnešnej dobe často podceňovaný, a pritom ani netušíme, že rovnováha je kľúčovým prvkom celkovej kondície. Použitie vhodných pomôcok, ako sú napríklad balančné alebo aerobné pomôcky, môžu zvýšiť váš výkon pri ktoromkoľvek tréningu. Správny efekt môžete docieliť cvikmi, ktoré si vyžadujú státie na jednej nohe.
 

Aké sú výhody používania balančných a aerobných pomôcok?

 • Zlepšujú koordináciu - vaše svaly neustále pracujú, aby udržali rovnováhu, a tým sa prirodzene zlepšuje vaša koordinácia. Dobrú koordináciu oceníte, keď vaše telo začne starnúť.

 • Posilňujú kĺby - balančné a aeróbne pomôcky zvyšujú stabilizáciu ramien, bokov, kolien a členkov. Okrem toho zlepšujú rozsah pohybu a znižujú riziko zranenia týchto kĺbov.

 • Lepšie využitie vášho tréningu - tréning s balančnými a aeróbnymi pomôckami je iný a zábavný. Pomocou týchto pomôcok opäť objavíte motiváciu a radosť z cvičenia.

 

Na výber máte:

 • gymnastické lopty

 • rotačné disky

 • masážne gumové podložky

 • bosu

Balančné pomôcky GymBeam    

Ako si vybrať správnu veľkosť gymnastickej lopty?

Keď si sadnete na gymnastickú loptu, vaše kolená by mali byť v pravom uhle. Gymnastické lopty sa vyrábajú v štyroch základných veľkostiach, a to: 45 cm, 55 cm, 65 cm a 75 cm. Na trhu sú dostupné aj nadštandardné veľkosti od 85 cm až 105 cm. Veľkosť, ktorú budete potrebovať, závisí od vašej výšky:

Výška vašej postavy

Veľkosť lopty

do 155 cm

45 cm

155 cm - 170 cm

55 cm

170 cm - 185 cm

65 cm

185 a viac

75 cm a viac


 

Ako si správne vybrať iné balančné pomôcky?

 • Môžete si vybrať niektoré z pevného a tvrdého materiálu, alebo niektorú z gumených balančných dosiek, ktoré sú naplnené vzduchom.

 • Balančné pomôcky sú často vyrobené z plastu, preto je dôležité zvážiť ich životnosť a využitie. Pri pravidelnom a intenzívnom tréningu odporúčame zvoliť radšej pevnejší materiál.

 

Činky a príslušenstvo

Činky sú cenovo dostupné, všestranné a ľahko použiteľné malé závažia s rôznymi hmotnosťami. Umožnia vám vytvárať rôzne variácie tréningov na zlepšenie vášho zdravia. V závislosti od hmotnosti, ktorú používate, od počtu opakovaní, ktoré robíte, od rýchlosti, s akou ich používate, vám činky pomôžu zlepšiť kardiovaskulárny systém, spáliť kalórie, budovať svaly alebo zvýšiť svalovú vytrvalosť pre šport.
    

Aké výhody prináša tréning s činkami?

 • Buduje svaly a svalovú vytrvalosť -  pomocou väčšej hmotnosti si môžete vybudovať väčšie svaly. Činky môžete využiť aj na budovanie svalovej hmoty alebo na zlepšenie vašej svalovej vytrvalosti.

 • Zlepšuje kardiovaskulárny systém -  tréning s činkami vám zvýši srdcovú frekvenciu, ktorá vám pomôže zlepšiť kardiovaskulárny systém. Pravidelné aeróbne cvičenie taktiež pomáha zlepšovať hladinu cholesterolu v krvi.

 • Udržiava vaše kosti zdravé -  cvičenie so závažím pomáha zvyšovať hustotu kostí, a znižuje tak riziko zlomeniny..

  

Ako si vybrať správne činky a závažia?

 • Činky by ste si mali vyberať podľa charakteru vášho cvičenia. Pri dynamickom cvičení by vám mali postačiť jednoručné činky bez prikladania váhy. V ostatných prípadoch sú vhodné činky, pri ktorých si môžete upravovať váhu podľa svojich potrieb.

 • Činky vyrobené z gumy a z plastu sú cenovo dostupné, majú však menšiu životnosť. Výrobcovia ponúkajú aj činky zo zliatiny ocele alebo z chrómovej ocele, ktoré vám vydržia veľmi dlho.

 • Najnižšia hmotnosť, ktorú si môžete vybrať, je 0,5kg. Podľa vlastného uváženia a fyzickej kondície si môžete vybrať aj vyššiu hmotnosť.  Aeróbne jednoručné činky sú zväčša do 5 kg. Výber hmotnosti obojručnej činky je takisto podľa vlastného uváženia. Mnohí siloví športovci posilňujú aj s 100 kg činkami.

 Činky a príslušenstvo GymBeam

Ostatné fitness náradie

Ostatné fitness náradie obsahuje množstvo ďalších pomôcok, vďaka ktorým sa priblížite k vášmu vysnívanému cieľu. Ak sa chcete venovať fitness naplno, ale váš čas vám nedovoľuje pravidelnú návštevu fitness centra, pomocou tohto náradia na cvičenie, môžete cviky vykonávať pokojne aj doma. Na výber je hneď z niekoľkých možností. Či si vyberiete posilňovacie gumy, expandery či záťaže na telo, je len na vás. Ich cenová dostupnosť je ďalšou z výhod, ktoré ponúkajú. Fitness náradie by nemalo chýbať žiadnemu športovcovi, či už ako pomôcka pri cvičení, ale poslúži aj pri strečingu.
   

Na výber máte:

- posilňovacie gumy

- posilňovacie expandery

- posilňovač rúk

- posilňovací valec (foam roller)

- švihadlá

- závažia na ruky a chodidlá

- rotačný disk (rotana)
    

Rebriny

Obyčajné rebriny, ktoré si určite pamätáte z telocviku, môžete poznať aj pod názvom švédske rebriny. Sú to horizontálne drevá rovnomerne rozmiestnené po stene. Pôvodne sa používali nielen na zlepšenie fyzickej kondície, ale aj pri liečbe rôznych ochorení, ako je artritída alebo skolióza. Klasické zavesenie sa na rebrinách je jeden z terapeutických cvikov vhodný pre ľudí, ktorí zažívajú bolesti chrbta. Rebriny patria medzi veľmi využívanú pomôcku najmä v gymnastike. Pomôžu vám vybudovať si silu a flexibilitu celého tela. Jeden z najväčších prínosov rebrín je ich všestrannosť.
     

Ako si vybrať rebriny?

 • Na klasické drevené rebriny za starých čias pokojne zabudnite. Odteraz si môžete vyberať zo zaujímavých dizajnov v rôznych prevedeniach.

 • Rôzni výrobcovia ponúkajú rôzne variácie rebrín. Ich rozdiel je väčšinou vo vzdialenosti jednotlivých priečok.  

 

Powerball

Power Ball je ručný gyroskop, ktorý pozostáva z rýchleho točivého kolesa nazývaného rotor. Ak očakávate pomôcku na baterky, tak ste na omyle. Tajomstvom tejto pomôcky je odpor, ktorý vytvára. Čím rýchlejšie točíte rotorom, tým väčší odpor získate. Niektoré modely majú digitálny čítač, ktorý dokáže sledovať počet otáčok za minútu. Pri niektorých modeloch je možné dosiahnuť až 16 000 otáčok za minútu.
    

Aké benefity ponúka Powerball?

Vďaka svojej veľkosti a ľahkosti ho môžete používať kdekoľvek chcete, dokonca aj vo vašej kancelárií alebo počas cestovania. Podľa oficiálnej stránky Powerballu, 7-minútový tréning testuje až 90 % svalov vo vašej ruke. Vďaka tomu sa Powerball používa aj na rehabilitáciu zlomených kostí alebo vyvrtnutia, a na liečbu artritídy, tendonitídy a karpálneho tunela.
 

Fitness schodíky

Fitness schodíky patria k veľmi obľúbenému step aerobiku. Ide o o cvičenie s vysokou intenzitou, ktoré kombinuje kardio s posilňovaním. Prinesie vám skvelý pocit z tréningu.
  

Aké výhody má cvičenie na fitness schodíku?

Fitness schodíky sú skvelou pomôckou pre každého, kto pravidelne cvičí alebo športuje. Cvičenie na tejto pomôcke vám pomôže spáliť kalórie. Jednoduché cvičenie, ktoré pozostáva z krokov, vám pomôže pri spevňovaní dolnej časti tela, ale pracuje aj s vašim srdcom, pľúcami a kosťami.
   

Ako si vybrať fitness schodíky?

 • Je dôležité vybrať si správne fitness schodíky, aby ste predišli šmýkaniu a nespôsobili si vážne zranenie.

 • Fitness schodíky by mali byť ťažké, aby udržali rovnováhu, keď na nich budete stúpať, a dostatočne široké s protyškmykovou gumou.

 • Odporúčame vám vybrať fitness schodíky, ktoré sú výškovo nastaviteľné. Podľa toho, akú si nastavíte výšku, taký bude váš tréning náročný. Farebné prevedenia a dizajny si môžete vybrať podľa vašej preferencie.

 Fitness schodíky GymBeam 

Opasky, háky a fitness rukavice

Dnes už nie je výnimočné vidieť v posilňovni ľudí s fitness rukavicami, trhačkami či hákmi. Či už ste začiatočník alebo pokročilý cvičenec, ochrana rúk, nekĺzanie náradia alebo posilnenie úchopu vám môžu výrazne uľahčiť tréning, zlepšiť výkon a ochrániť vás pred pľuzgiermi a odreninami. Navyše, tieto fitness pomôcky na cvičenie sú zväčša navrhnuté tak, aby zároveň odvádzali pot.
  

Opasky na cvičenie alebo fitness opasky slúžia na spevnenie svalov telesného jadra a stabilizáciu prevedenia niektorých cvikov. Opasok drží chrbtové svalstvo, a zmierňuje tak možnosť úrazu, zároveň je oporou brušného svalstva, čím eliminuje zranenia, ako je napríklad pruh.
 

Ako si vybrať opasok?

 • Pri výbere správnej veľkosti je dôležité vedieť veľkosť vášho pásu, ktorú si môžete zmerať cez pupok.

 • Odporúčame vám voliť niektorý od renomovaných výrobcov, ktoré sú väčšinou vyrábané z kože, z umelej kože alebo z nylonu. V ponuke sú aj niektoré finančne dostupnejšie opasky, no treba si pri nich dať pozor na kvalitu šitia a pevnosť švov.  

 • Pri každom opasku je dôležité skontrolovať ich kvalitu a zapínanie, či už je to suchý zips alebo kovová spona.

 

Ako si vybrať háky a trháky?

 • Niektoré háky a trháky, ktoré sú vyrobené z textilu alebo kože, sa môžu ťažšie prispôsobiť ruke, najmä ak si ich upevňujete jednou rukou. Treba dbať na to, aby boli poriadne pripevnené a obopínali ruku, vďaka čomu predídete zraneniam.

 • Je dobré poznať rozdiely medzi hákmi a trhákmi, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, ktoré sú pre vás vhodné.

 • Niektorí výrobcovia označujú, ktorý hák alebo trhačka je na pravú a ľavú ruku, preto si ich pred použitím treba skontrolovať.

  

Ako si vybrať fitness rukavice?

Vybrať si správnu veľkosť rukavíc je veľmi dôležité. Rukavice musia dobre sedieť, aby vám tréning uľahčili, a nie naopak, znepríjemnili. Rukavice by vám na rukách nemali visieť, avšak nemali by byť ani príliš tesné.

 • Najskôr si uviažte meter na šitie okolo dominantnej ruky (pretože je väčšia) pri kĺboch okolo prstov. Vynechajte však palec.

 • Pritlačte ruku k stolu alebo inému rovnému povrchu a prsty nechajte uvoľnené. Takto sa ruka rozprestrie v najširšom mieste.

 • Následne odmerajte túto časť ruky, a to tak, aby bol meter zarovno s kožou.

 • Nakoniec si zaznamenajte merania a prirovnajte ich k veľkostnej tabuľke.

  

Švihadlá

Skákanie na švihadle nie je žiadne novodobé cvičenie. V skutočnosti je s nami už niekoľko rokov - určite si pamätáte, ako ste skákali na švihadle v škole alebo na detskom ihrisku.

         
Švihadlo má ale niekoľko veľmi zaujímavých benefitov:

 • Kardio - skákanie na švihadle patrí k najlepším tréningom v oblastia kardia a HIIT (High-Intensity Interval Training) tréningu.

 • Spaľovanie kalórií - skákanie na švihadle je známe tým, že v priebehu hodinového intenzívného tréningu spáli až 1300 kalórií. Dokonca môže spáliť viac kalórií ako beh. Narozdiel od behu môžete skákať kde chcete, nemusíte sa viac báť, že začne pršať a vy budete musieť svoj tréning odložiť na neskôr.

 • Tónovanie svalstva - skákanie na švihadle vám pomáha tónovať svaly, pretože je to cvičenie s telesnou hmotnosťou. Zlepšuje koordináciu, rovnováhu a agilitu. Väčšina bežcov a športovcov zaradila do svojho tréningu práve skákanie na švihadle.

  

Ako si vybrať švihadlo?

 • Pri švihadle by ste sa mali v prvom rade zamerať na výber správnej dĺžky. Ak sa postavíte znožmo do stredu švihadla, chytíte oba konce a potiahnete ich priamo nahor, ideálne by mali siahať k vášmu podpazušiu.

 • Pre začiatočníkov odporúčame švihadlo z umelej hmoty, ktoré je ľahšie a pomalšie nadobúda rýchlosť. Švihadlá môžu byť vyrobené tiež z PVC alebo nylonu.

 • Pri výbere švihadla môžete použiť aj túto tabuľku:

Výška vašej postavy

Odporúčaná dĺžka švihadla

do 150 cm

210 cm

160 – 170 cm

250 cm

170 – 180 cm

275 cm

180 – 190 cm

285 cm

190 cm

300 cm


  
Fitness náradie GymBeam 
 

Medicinbaly

Medicinbaly sú ideálne na budovanie sily, ktorá je veľmi dôležitá pri rôznych športových aktivitách. Navyše, jednoduché hádzanie a chytanie medicinbalu s vašim sparring partnerom môže zlepšiť vašu koordináciu oka s rukou. Trh ponúka niekoľko zaujímavých medicinbalov - pre začiatočníkov sú v ponuke nižšie hmotnosti, pre pokročilejších zas vyššie. Medicinbaly môžete používať ako odporové pomôcky pre posilnenie vášho tela a na niektoré brušné cvičenia. Pridajte do svojho cvičenia aj cviky s medicinbalom, a získajte čo najviac zo svojho tréningu. Drepy s medicinbalom môžu byť naozaj výzvou! 

    

Ako si vybrať medicinbal?

 • Medicinbaly väčšinou vážia od 0,5 kg do 20 kg. Hmotnosť lopty môže mať dopad na rýchlosť pohybu, presnosť a kontrolu, preto je dôležité pri výbere zohľadniť vašu fyzickú kondíciu.  

 • Medicinbaly sa často vyrábajú z gumy, neoprénu alebo nylonu. Je dobré vidieť medicinbaly naživo a vyskúšať si ako sa držia v rukách, aby sa nestalo, že sa vám budú kĺzať.


29.3.2018
autor článku gymbeam.sk