Nitra

Nitra
Nitra
it

Krásna kniha Nitra – ako si ťa pamätáme je dielom kolektívu 13 nitrianskych osobností, rodákov a obyvateľov Nitry, i autorov, ktorí pod Zoborom študovali. Medzi autormi nájdeme mená architekta a exprimátora Vladimíra Libanta, vysokoškolských profesorov a docentov Emila Vontorčíka, Ivana Zoborského, Jozefa Okoličániho, ... čítať viac


Tovar je možné zakúpiť v nasledovných obchodoch:

Všeobecné parametre

Ostatné

  • Kódy predajcov 9788089850211
    978-80-89850-21-1
Krásna kniha Nitra – ako si ťa pamätáme je dielom kolektívu 13 nitrianskych osobností, rodákov a obyvateľov Nitry, i autorov, ktorí pod Zoborom študovali. Medzi autormi nájdeme mená architekta a exprimátora Vladimíra Libanta, vysokoškolských profesorov a docentov Emila Vontorčíka, Ivana Zoborského, Jozefa Okoličániho, Jozefa Húsku, Jozefa Mikloška, vynikajúceho pilota a leteckého akrobata Milana Friššu, Jozefa Mojtu, vnuka bývalého richtára, spomienky hokejovej a tenisovej legendy Štefana Valenta, historika a dlhoročného riaditeľa Ponitrianskeho múzea Antona Števku, výskumníka Norberta Beňušku, pedagóga Jána Horvátha, publicistu Petra Hupku a ďalších spoluautorov. Pamätníci ku svojim spomienkam vybrali z rodinných albumov staré dokumentárne i reportážne fotografie ako vyzeralo mesto v nedávnej, i dávnej minulosti, okrem iného, kde boli aj nitrianske kiná, kaviarne, hotely a reštaurácie, obchody a krčmy, kde sa hrával futbal, hokej, tenis, volejbal i basketbal, kde sa plávalo, kde bolo nitrianske korzo, ako tiekla rieka Nitra, kým ju naučili pokojne tiecť v novom koryte.
Nostalgiou dýchajú obrázky starých nitrianskych ulíc, prízemných domčekov na námestí, bývalých kúpeľov na rieke i vodné zrkadlo, keď sa rieka vrátila do svojho pôvodného koryta a zaliala obrovský priestor medzi hradom a Zoborom.
V knihe sú fotografie nitrianskych obyvateľov, futbalistov, hokejistov, basketbalistov, zabávajúcich sa výletníkov na Sihoti, či pri kláštore pod Zoborom študentov pochodujúcich ulicami, cvičenie rajtujúcich husárov na ploche bývalého žrebčína.
V knihe sa môžete vrátiť do pamätného roku 1959, keď sa Nitra prvýkrát v histórii prebojovala do československej futbalovej ligy a neuveriteľných humorných príbehoch nitrianskeho vtipkára Festoráciho, dozviete sa o šarmantnej a vzdelanej francúzskej grófke, Anike Patakiovej de Grandville, ktorá pochádzala zo Zobora, o plaveckých pretekoch a slnečných kúpeľoch v záhrade pána Giessera a veľa ďalších zaujímavostiach zo starej Nitry. Dozviete sa tiež, prečo jedna z nitrianskych ulíc nesie meno Fraňa Mojtu, i o tom, aké je nebo nad Nitrou z pohľadu letcov.
Pútavé príbehy dopĺňajú autentické fotografie zo života Nitranov i malebné kolorované historické pohľadnice mesta, v ktorom sa jeho obyvateľom dobre žilo.
Mnohé fotografie sú unikátne, lebo predstavujú miesta, ktoré dnes už v Nitre nenájdete. Je to napríklad fotka jedinečného Aujeszkého mlyna, kúpalisko Zugov pro hradom, nekonečné zákruty meandrujúce rieky medzi hradom a Zoborom, ľudia a ulice už neexistujúcich Pároviec, tiež neexistujúcu Telegdyho ulicu, kino Meteor, prvý mestský dom z roku 1880, veža kostola sv. Jakuba na dnešnom Svätoplukovom námestí, fiakre v nitrianskych uliciach, volejbalový štadión pred KV ČSTV, miléniový stĺp na vrchole Zobor, drevené koše na kúpanie u Giessera, sedačková lanovka na Zobor, prvé autobusy v meste, turecká varta, vojenský špitál na Martinovom vrchu a iné.
Možno Vás upútajú aj fotografie ľudí, napríklad sv. otca Jána Pavla II. pri návšteve Nitry, atlétov Puja Veselského, Laca Petroviča, prof. Šulgana, rektora Špaldona, kráľa futbalových strelcov Miša Puchera, populárneho herca Jožka Dóczyho, športovca, tanečníka a playboya Dušana Kóšu, 6 mocných vnukov Fraňa Mojtu i 6 krásnych dcér pána Giessera a ďalšie fotografie, viac či menej známych nitrianskych osobností.
V novej knihe Nitra – ako si ťa pamätáme oživíme aj spomienky už nežijúceho Štefana Valenta o úžasných huncútskych chlapcoch z Podzámskej ulice, o začiatkoch organizovaného hokeja v Nitre i o tenise, ktorý Štefan Valent hrával s vtedajším nitrianskym županom a spisovateľom Jankom Jesenským. O „hnojároch“ (ako v Nitre nazývali študentov i profesorov vtedajšej VŠP), ktorí ako ničivý uragán roku 1952 zaplavili Nitru, o kalvárskych športových olympiádach, ktoré sa vyše 50 rokov nepretržite konajú ešte aj dnes, o bitke Čermánčanov s „hnojármi“ pred hotelom Stalingrad, o nitrianskych pionierkach, ktoré chodili v zime plávať do Piešťan a prečítajú si úžasné autentické spomienky človeka, ktorý si pamätá bombardovanie mesta.
Kniha prináša aj kalendárium najvýznamnejších udalostí v meste, kde a kedy sa čo v Nitre postavilo, alebo čo muselo ustúpiť novej výstavbe.
Zážitky a príbehy Nitrančanov a unikátne fotografie vytvárajú knihu, ktorá sa číta takpovediac na jeden dúšok.
Popis tovaru je spravidla možné nájsť tiež na stránkach internetových obchodov

Nitra: Ako si ťa pamätáme (20.88 €) na www.knihyprekazdeho.sk
Nitra: Ako si ťa pamätáme (Vladimír Bárta) (20.44 €) na www.gorila.sk
Nitra (Bárta Vladimír (21.36 €) na alterego.sk
Nitra Vladimír Bárta (16.83 €) na www.megaknihy.sk
Vladimír Bárta - Nitra (16.96 €) na www.najlacnejsie-knihy.sk