Kniha Polnoc v Černobyli

Polnoc v Černobyli
Kniha Polnoc v Černobyli
it

Udalosti, ktoré sa odohrali v Černobyli 25. apríla 1986, znamenali zvrat v dejinách. Atómová katastrofa nezmenila len celosvetové vnímanie jadrovej energetiky a vedy, ale aj náš postoj k ekológii. Opustené domy a detské ihriská za ostnatým drôtom tridsaťkilometrovej vylúčenej zóny, vrakoviská kontaminovaných vozidiel ... čítať viac


Tovar je možné zakúpiť v nasledovných obchodoch:

Všeobecné parametre

  • Výrobca Ikar
  • knihy ikar
  • Part number 978-80-551-7490-7
  • Ean 9788055174907
  • Uvedenie na trh 2020

Ostatné

  • Jazyk Slovenský
  • Počet strán 512 strán
  • Kódy predajcov 9788055174907
    978-80-551-7490-7
Udalosti, ktoré sa odohrali v Černobyli 25. apríla 1986, znamenali zvrat v dejinách. Atómová katastrofa nezmenila len celosvetové vnímanie jadrovej energetiky a vedy, ale aj náš postoj k ekológii. Opustené domy a detské ihriská za ostnatým drôtom tridsaťkilometrovej vylúčenej zóny, vrakoviská kontaminovaných vozidiel a helikoptér, orná pôda pod prívalmi čierneho dažďa, to všetko nám bude navždy pripomínať nebezpečenstvo neviditeľného zabijaka – radiácie.
Černobyľská havária predstavovala aj kľúčový faktor pri kolapse Sovietskeho zväzu a jeho porážke v studenej vojne. Pre Moskvu to bola nielen environmentálna a vedecká katastrofa, ale najmä politická a finančná. Celkové náklady sa vyšplhali na 18 miliárd rubľov – dobový ekvivalent 18 miliárd dolárov – a Černobyľ nimi dorazil ekonomiku, ktorá bola aj bez neho na pokraji zrútenia. Havária a jej následky naplno ukázali, že sovietsky štát je kolos stojaci na prehnitých nohách klamstiev.
Celú pravdu o tom, čo sa v tú noc začalo v reaktorovni 4. bloku Atómovej elektrárne V. I. Lenina, až doteraz nik nevyrozprával. Novinár Adam Higginbotham obetoval dve desaťročia života rozhovorom so svedkami a práci s archívnymi materiálmi, aby nám predložil túto drámu v celom rozsahu. Začítame sa do spomienok obyvateľov strateného sveta vnútroštátnych pasov, tajnej polície, dlhých radov na potraviny a hrdinského sebaobetovania za vlasť. Vysoko cenená Polnoc v Černobyli je špičková literatúra faktu, ktorá opisuje skazu impéria, hrdinstvo jednotlivcov a zúfalo dômyselné improvizácie, ktorými sa spoločne snažili bojovať proti novému nepriateľovi.
Z anglického originálu Midnight in Chernobyl (Bantam Press, New York 2019) preložil Patrick Frank.
Popis tovaru je spravidla možné nájsť tiež na stránkach internetových obchodov

Polnoc v Černobyli (17.96 €) na www.knihyprekazdeho.sk
Polnoc v Černobyli (Adam Higginbotham (15.88 €) na alterego.sk
Polnoc v Černobyli - Higginbotham Adam (13.95 €) na www.littera.sk
Polnoc v Černobyli - Adam Higginbotham (14.29 €) na www.market24.sk
Polnoc v Černobyli (Adam Higginbotham) (15.10 €) na www.bux.sk