Výber správneho matraca je kľúčom k dobrému spánku. Posteľ môže byť pekná a ladiť s ostatným interiérom, no matrac ktorý nevidno je to, na čom budete tráviť 1/3 života. Ak sa chcete prebúdzať ako znovuzrodený, prečítajte si o matracoch viac a spravíte ten správny výber.
Matrace možno rozdeliť podľa rôznych kategórií, no kľúčové sú tvrdosť a použité materiály.

Matrace podľa tvrdosti sa označujú od T1 po T5, kde
T1 – mäkký matrac
T2 – stredne mäkký matracT3 – stredne tvrdý matracT4 – tvrdý matracT5 – extra tvrdý matrac

Ženy zvyčajne preferujú stredne mäkký až stredne tvrdý matrac – T2 – T3
Muži zvyčajne preferujú až stredne tvrdé až tvrdé matrace T3 – T4, prípadne T5

Obľúbené sú matrace s dvoma tvrdosťami, najčastejšie T3 z jednej strany a T4 z druhej strany, často nazývané aj partnerské matrace. Do manželskej postele si dáte 2 rovnaké matrace a každý inou stranou, takže partnerka spí na mäkšej a partner na tvrdšej strane. Inak povedané čím vyššia hmotnosť spáča, tým tvrdší matrac

Pre Novorodenca až trojročné dieťa odporúčame pevný, tvrdší matrac, ktorý dieťaťu umožní ľahko dýchať. Zároveň však musí byť aj dosť flexibilný na to, aby malému telíčku prispôsobil. Mäkký matrac nie je vhodný. Určite by mal mať snímateľný a prateľný poťah. 

Trojročné až trinásťročné dieťa: Dieťa rastie a pediatri odporúčajú tvrdší matrac (minimálne T3). Viacvrstvové penové HR matrace  sú pre tieto deti ideálne. 
Dôležité pri každom matraci je dbať na časté vetranie a pravidelnú hygienu matraca. Do matraca sa dostáva pot, kúsky kože na ktorých si časom začnú pochutnávať roztoče. Preto na pravidelné používanie kupujte len matrace s poťahom ktorý sa dá odzipsovať, a šupnúť do pračky.

Penový alebo Pružinový ?

Pružinové matrace sa desiatky rokov vyrábali z takzvaných bonnellových pružín. Dnes sú oveľa kvalitnejšie matrace taštičkového typu. Základom taštičkového matraca je množstvo samostatných tenkých pružín, umiestených v bavlnenom obale (taštičke). Týmto riešením sa zachováva pružnosť a vynikajúca bodová elasticita matracu, s cieľom dosiahnuť najlepšie kopírovanie kriviek tela. Hustota taštičiek býva od 256 až po 1100 kusov pružín na m2. Okrem – špičkovej bodovej elasticity, sa taštičkové matrace vyznačujú vynikajúcou vzdušnosťou, čo minimalizuje prípadnú tvorbu plesní.

Penové matrace bývajú vyrobené z rôznych druhov peny. 
PUR pena je z nich najlacnejšia, čo neznamená, že musí byť nekvalitná. Jej bežná hustota býva 28-30 kg/m3. Pri podozrivo lacných matracoch sa pýtajte na hustotu použitej peny. PUR pena nižšej hustoty  stratí svoju elasticitu rýchlejšie.

HR pena, z anglického High Resiliency – vysoko pružná, u nás často nazývaná aj „studená pena“ vyniká vzdušnosťou, je vysoko ohybná a pružná a časom nestráca svoje vlastnosti. Vyrába sa vo vysokej hustote cca 40 kg/m3 a viac. Vďaka jej vlastnostiam sú matrace z kvalitnejšia a samozrejme drahšie ako matrace z PUR peny.

VISCO, pamäťová alebo lenivá pena je materiál, ktorý sa pod vplyvom tlaku a teploty ľudského tela sa uvoľní, zmäkne a prispôsobí sa ležiacemu telu. Má hustotu okolo 52 kg/m3, vyniká dlhou životnosťou, je odolná voči roztočom a je hypoalergénna.

Základom Latexu je kaučukovníkové mlieko alebo prírodný tekutý latex, ktorý je jedným z najlepších prírodných materiálov, aký sa pri výrobe matracov používa. Tento hypoalergénny, elastický, pružný materiál Vám zaručí dobrý spánok a nepreleží sa.


Autor článku novynabytok.sk
Rýchle tipy:
Zoradiť podľa:
Druh zobrazenia:
-10%
66.00
ponúka 1 obchod Do obchodu
-10%
66.00
ponúka 1 obchod Do obchodu
116.50
ponúka 1 obchod Do obchodu
322.80
ponúka 1 obchod Do obchodu
80 cm cm 200 cm 2016

130.27
ponúka 1 obchod Do obchodu
291.07
ponúka 1 obchod Do obchodu
Detské

Detský matrac Natur vysoký 5 cm. Matrac vyrobený z kvalitnej peny, ktorá sa ideálne prispôsobuje krivkám tela. 

27.60
ponúka 1 obchod Do obchodu
-50%
666.00
ponúka 1 obchod Do obchodu
-2%
Penové 60 cm cm 120 cm 2017

24.90
ponúka 1 obchod Do obchodu
2 3 4 5 6 7 9 11
;