Vyberte najpredávanejšie produkty kategórie ochrana dychu ✅ Hľadajte podľa parametrov ✅ Noname, Kimberly-clark, 3m, Ab-com, Comix a iné ✅ Najlacnejšie na NajNakup.sk
Ako nakupovať Ochrana dychu

Podľa čoho si správne vybrať ochranu dýchania?

Pre ochranu dychu je možné sa rozhodnúť pre respirátor, polomasku, alebo celotvárovú masku.

Rozhodujúce je pracovné prostredie kde bude pracovník pracovať, ako dlho bude pracovať v danom prostredí a aké škodliviny sú v priestore práce. V priestore kde sa vyskytuje prach, používame prachové filtre označované P1, P2, P3.

P1 Respirátory triedy FFP1 sú navrhnuté tak, aby chránili pracovníkov proti škodlivým účinkom prachu, pevných a tekutých aerosólov. Koncentrácia prachových častíc by nemala prekročiť 4xOEL ( 4 x dovolenú koncentráciu v prostredí).
Zachytáva 80 % prachových častíc z ovzdušia.
Príklady použitia: netoxický prach, potravinársky priemysel, poľnohospodárstvo, lomy, cementárne, spracovanie mäkkého dreva, a najmä na prach ako uhličitan vápenatý, prírodný a syntetický grafit, sadra, krieda, cement, sadra, mramor, oxid zinočnatý, peľ, celulóza, síra , bavlna, kovový prach z pilín, uhoľný prach s obsahom voľného oxidu kremičitého menej ako 10%.

P2 Respirátory triedy FFP2 sú určené na ochranu dýchacích ciest pred škodlivými účinkami prachu, pevných a tekutých aerosólov za predpokladu, že koncentrácia rozptýlenej fázy aerosólu by nemala prekročiť 10xOEL. 
Zachytáva 94 % prachových častíc
Príklady použitia :stredne toxické pevné látky, azbest, meď, bárium, titán, vanád, chróm, mangán, tvrdé drevo, uhoľný prach s obsahom voľného oxidu kremičitého viac ako 10%, sklenené vlákno, banský priemysel, chemický priemysel, hutnícky priemysel, zváranie, spájkovanie, vdychovateľný prach.

P3 Respirátory triedy FFP3 sú určené na ochranu dýchacích ciest pred škodlivými účinkami prachu, pevných a tekutých aerosólov za predpokladu, že koncentrácia rozptýlenej fázy aerosólu by nemala prekročiť 30xOEL. 
Zachytáva 99 % prachových častíc

Príklady použitia: vysoké koncentrácie dýchateľného prachu, zváranie a spájkovanie, ochrana proti napr. prachy obsahujúce berýlium, antimón, arzén, kadmium, kobalt, nikel, rádium, strychnín, rádioaktívne častice, azbest, sklenené vlákna, vo farmaceutickom priemysle.

Respirátory rozdeľujeme:
a) Podľa konštrukcie (skladacie, tvarové)
b) Podľa prevedenia (bez výdychového ventilčeka, s výdychovým ventilčekom) 
c) Podľa použitia (bez uhlíkovej vrstvy, s uhlíkovou vrstvou)

Respirátor je vyrobený z viacerých vrstiev netkaného filtračného materiálu. Vonkajšia vrstva chráni filtračnú časť pred nečistotami a tekutinami, zachytáva väčšie častice. 
Respirátor je jednorazový, dá sa použiť iba 1 smenu. Veľakrát v prašnejšom prostredí nevydrží ani jednu smenu a je potrebné použiť 2 – 3 respirátory.
Nevýhodou je, že saje pot, nezachytáva častice pod 0,6µm, má veľký odpor dýchaniu – zle sa v ňom dýcha, ťažko sa polohuje na tvár aby dobre tesnil, rosia sa okuliare pri použití respirátora.  
Respirátory bez výdychového ventilčeka sa málo používajú pre ťažké dýchanie cez respirátor.

Skladacie respirátory sú vhodné tam, kde je potrebné respirátor často prenášať vo vrecku a občas ho použiť. 

Najlepšie sú tvarované respirátory s výdychovým ventilom. Dobre tesnia, pohodlne sa nosia.

V priestoroch, kde je prach, sa môžeme rozhodnúť pre použitie polomasky, alebo respirátora.                                                   

 Polomaska  Respirátor 
 komfortné upnutie   - 
 pohodlné nosenie  - 
 ľahšie dýchanie  - 
 nezachytené častice  <2 %  nezachytené častice  <5 %
 účinnosť filtrácie  > 99,98 %  účinnosť filtrácie  > 99 %
 veľkosť zachytených častíc 0,3 µm  veľkosť zachytených častíc 0,6µm
 lacnejšie pri dlhodobom nosení  

Použitie polomasiek proti prachu je efektívnejšie a lacnejšie.

Príklady konkrétnych aplikácií použitia respirátorov
P2 – práca s drevom, obilím, stavebné a búracie práce, brúsenie kovov
P3 – práca s azbestom, sádrokartónom, práca s minerálnymi a sklenenými izoláciami
P3 s vrstvou uhlíkovej vrstvy – zváranie, brúsenie zinkových, poniklovaných výrobkov

Respirátor nikdy nepoužívajte pri prácach s chemikáliami, kyselinami, farbami. Pri týchto prácach je potrebné použiť polomasku, alebo celotvárovú masku s chemickými filtrami A+, B+, AE1, ABEK1. Filtre sa vyberajú podľa tabuľky použitých chemických látok v pracovnom prostredí.


autor článku ewelder.sk
Zoradiť podľa:
Druh zobrazenia: zoznam zoznam dlaždice dlaždice obrázky obrázky
top 1
-56%
2020

Po 6.4.2020 si tento model môžu u nás objednávať len lekári a firmy ktoré stanovil zákon: - zdravotnícky pracovníci - súkromné ambulancie - lekári - špecialisti - firmy, ktoré potrebujú ...

od 3.90
ponúkajú 2 obchody Kde kúpiť
top 2
-40%
2020

Rúško je vyrobené z troch vrstiev. Zloženie: 1. vrstva netkaná textília 2. vrstva filter 3. vrstva netkaná textília. Vhodné na bežnú ochranú pred prachom, cudzími časticami vo vzduchu, baktériami ...

od 4.90
ponúkajú 2 obchody Kde kúpiť
top 3
-65%
2020

Kvalitný respirátor ASZORB FFP2 je vhodný ako ochrana proti Covid-19, ktorý sa označuje aj ako koronavírus. Na ochranu dýchania sú v takýchto prípadoch určené respirátory a ochranné pomôcky s ...

55.00
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 4
100 % 1 recenzia
2020

Respirátor : uchytenie za uši Smogové prostredie a prenosné choroby môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Respirátor s filtračnou triedou KN95 chrániaca proti vdychovaniu ...

9.90
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 6
100 % 1 recenzia
2020

Respirátor: uchytenie za hlavu Smogové prostredie a prenosné choroby môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Respirátor s filtračnou triedou KN95 chrániaca proti vdychovaniu nebezpečných ...

9.90
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 7
top 8
2019

Fólia jednorázová na priezor masky série 6000

1.41
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 9
-19%
2011

Táto séria respirátorov určuje nové kritériá v oblasti pohodlia pre užívateľa. Trojpanelový dizajn a výnimočne mäkká tkanina na vnútornej strane respirátorov série 9300 poskytujú optimálne ...

4.08
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 10
-24%