Vyberte najpredávanejšie produkty kategórie podložky na cvičenie ✅ Hľadajte podľa parametrov ✅ Power system, Yoga design lab, Sedco, Acra, York fitness a iné ✅ Najlacnejšie na NajNakup.sk
Ako nakupovať Podložky na cvičenie

Ako si vybrať podložku na cvičenie?

Pri výbere podložky na cvičenie je potrebné zvážiť hlavne účel jej používania. Či si chcete zacvičiť v pohodlí domova, rozmasírovať stuhnuté svalstvo alebo zabezpečiť vašu podlahu pred poškodením. Rozlišujeme preto viacero typov produktov, ako podložku na cvičenie Yoga Mat, fitness valec Foam Roller, podložku pod fitness vybavenie, karimatky, gymnastické žinenky, balančné podložky alebo step schodík.  

Podľa čoho si vybrať podložku na cvičenie?

Pri kúpe podložky na cvičenie je potrebné zvážiť niekoľko faktorov, ako jej materiál, hrúbka a textúra. Rozhodnutie by malo plynúť aj z vašich fitness cielov a priestoru, v ktorom najčastejšie trénujete.  

a.) Podľa materiálu  

Rozdiely v materiáli sa môžu zdať na prvý pohľad menej dôležité, no je potrebné si uvedomiť, že pri cvičení sa chcete cítiť komfortne a príjemne. Najviac používaný materiál pri výrobe podložiek je PVC. Ten ponúka dobrú trvanlivosť, priľnavosť a pohodlie, je vysoko odolný a dobre sa čistí. V minulosti bol často kritizovaný kvôli obsahu nebezpečných látok, dnes však Európska únia produkty prísne testuje a tieto látky v nich nenájdete.
Podložky vyrobené z TPE (termoplastické elastoméry) neobsahujú latex ani PVC, preto sú vhodné pre alergikov. TPE je zmes plastových a gumových polymérov, ktoré sú plne recyklovateľné, no vo všeobecnosti menej odolné ako PVC.
Ekologické podložky pochádzajú z rôznych zdrojov, ako napríklad organická bavlna, juta alebo kaučuk. Tieto prírodné materiály sú mäkké, pružné a poddajné. Na druhej strane sa však ťažšie čistia a v porovnaní s PVC majú menšiu trvanlivosť, len okolo 10 rokov.

 

b.) Podľa hrúbky

Hrúbka podložky na cvičenie ovplyvňuje mieru vášho pohodlia počas tréningu a relaxácie. Hrubšia podložka je vhodná pre osoby s bolesťami chrbtice, kĺbov a kolien, pretože je mäkšia a zabezpečí tak komfortný priestor na cvičenie. Tenšie podložky sú ideálne pre zdravých dospelých, ktorí nemajú bolesti pri cvičení. Výhodou tenkej podložky je aj to, že na nej ľahšie nájdete rovnováhu a stabilitu.

c.) Podľa textúry

Textúra ovplyvňuje pohyb, a keďže ide o vaše pohodlie, venujte jej patričnú pozornosť. Textúra môže byť definovaná materiálom, alebo upravená výrobcom. Napríklad, podložky z juty majú prirodzenú organickú drsnosť, na druhej strane PVC podložky sú skôr hladké. Niektoré podložky môžu mať lepkavý povrch, ktorý je ideálny proti šmyku a posúvaniu sa počas cvičenia.

d.) Podľa farby

Na trhu nájdete široký výber podložiek aj podľa farebnosti. Populárne sú jednofarebné podložky v oranžovej, čiernej, ružovej, zelenej či inej farbe. Sú farebne jednoduché a zabezpečia, že sa budete plne sústrediť na cvičenie. Viacfarebné podložky obsahujú geometrické vzory, obrazce a mantry. Niekomu tento typ podložky môže pomôcť ponoriť sa do cvičenia. Výber závisí od vašich preferencií.

Ako si vybrať podložku na základe športovej aktivity?

Športová aktivita ovplyvňuje výber podložky na cvičenie. Iná typ podložky je vhodný na jógu, ďalší na gymnastiky či relaxáciu.

1. Yoga Mat

Podložka na cvičenie jógy, alebo Yoga Mat, je zvyčajne tenká a pevná podložka, vďaka ktorej udržiavate pri cvičení kontakt so zemou. Zároveň je vybavená protišmykovým povrchom, aby ste na nej mohli cvičiť aj bosí. Kvalitná Yoga Mat vám zaručí pohodlie pri cvičení, ideálnu mäkkosť a výborný podklad na relaxáciu a meditáciu.

2.   Valec na cvičenie (Foam Roller)

Masážny valec známy aj ako Foam Roller je ideálnou pomôckou na rozmasírovanie stuhnutých svalov po cvičení. Výrazne pomáha znížiť bolesť, urýchľuje zotavenie svalstva po tréningu a pomáha predchádzať svalovici. Zároveň prispieva k zlepšeniu celkovej pohyblivosti a zvýšeniu svalového rozsahu.

Cvičiť s foam rollerom môžete aj doma, pretože na jeho použitie nepotrebujete veľkú plochu.  

Využiť ho môžete k samostatnej tréningovej jednotke, pri rozcvičke, počas tréningu alebo aj po ňom. Je naozaj veľmi univerzálny. V poslednom období sa teší mimoriadnej obľube medzi bežnými používateľmi aj profesionálnymi športovcami. Valec na cvičenie si môžete na základe veľkosti, tvaru a materiálu.

a. Mäkký valec s nízkou hustotou (Soft)

Ak ste v tejto oblasti nováčik alebo trpíte bolesťami, je pre vás mäkký valec tou správnou voľbou. Je totiž určený na rehabilitáciu svalov, ktoré sú veľmi citlivé, a preto sa využíva najmä pri boľavej chrbtici, bedrách a stehenných svaloch. Mäkký fitness valec je multifunkčný a dá sa použiť na strečing, pilates, jógu a cviky na rovnováhu.

b. Štandardný valec so strednou hustotou (Standard)

Štandardný valec je vhodný pre aktívnych športovcov alebo ľudí, ktorí už majú nejaké skúsenosti s mäkkým valcom. Nerovnomerný povrch je skvelý na stabilizačné cvičenia, pretože jemný tlak valca pôsobí na uzly vo svaloch a podporuje zotavenie. Štandardný valec patrí k najpoužívanejším valcom aj v radoch osobných trénerov a fyzioterapeutov. Ocenia ho ako pomôcku na cvičenie aj ľudia so sedavým zamestnaním.

c. Pevný valec so silnou hustotou

Tvrdosť pevného valca umožňuje dostať sa hlbšie do svalového tkaniva, kam sa valce strednej a nízkej hustoty nedostanú. Je ideálny pre pokročilých užívateľov a športovcov, ktorí cvičia pravidelne a potrebujú rýchlejšiu regeneráciu. Zameriava sa na hlboké uzliny, ktorým poskytuje masívnu a intenzívnu masáž. Ak s penovými valcami nemáte dostatok skúseností, odporúčame vám pevný valec používať len pod dohľadom skúseného fyzioterapeuta alebo trénera.

3. Podložka pod fitness vybavenie

Podložky pod fitness vybavenie majú tlmiacu funkciu, teda chránia podlahu pred vibráciami a poškodením. Využívajú sa pod posilňovacie veže, všetky typy trenažérov a tiež pod činky a váhy. Pokiaľ cvičíte doma, sú ideálne na zamedzenie hluku a ochranu podlahy. Zároveň majú protišmykovú funkciu, a preto vás chránia pred prípadným zranením počas tréningu.

Podložky sa vyrábajú z prírodného kaučuku, 100 % polyetylénu alebo z odolnej gumy. Veľmi obľúbené sú podložky v tzv. puzzle forme, ktoré sa skladajú z jednotlivých dielov a viete si ich vyskladať podľa vašej potreby.

4. Karimatka

Karimatky sa okrem cvičenia využívajú aj pri turistike, pretože sú vyrobené z mäkkého penového materiálu. Okrem klasických rolovacích karimatiek, nájdete aj skladacie podložky,, ktoré sú ľahké a praktické. Karimatky sú zvyčajne pokryté komfortným textilným materiálom, ktorý vám umožní cvičiť aj oddychovať v pohodlí.

5. Žinenka, gymnastická podložka

Žinenka je hrubšia, odolnejšia a určená na cviky v ľahu. Vďaka svojej odolnosti je najviac využívaná v gymnastike, kde slúži na prevenciu pred zraneniami. Žinenky sú vyrobené zo špeciálnej peny s vysokou odolnosťou, ktorú pokrýva umelá koža. Tá má vodeodolnú funkciu a je vhodná na ľahké čistenie po použití.  

6. Iné

Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj balančné podložky a step schodíky. Balančné podložky sú vhodné pre aeróbne cvičenia, ktoré využívajú rovnováhu a stabilitu. Cvičenie s balančnou pomôckou pomáha odstraňovať svalové napätie, stres a bolesti chrbta. Navyše, slúži na spevnenie svalstva a jeho vyrysovanie. Obľúbené sú balančné podložky, ktoré umiestnite na stoličku, alebo tréningové podložky v tvare kruhu.

Step schodík je pomôcka, využívana na precvičenie sedacích a stehenných svalov.

Najčastejšie sa vyrába sa z plastu, ale nájdete aj fitness boxy vyrobené z dreva. Step schodíky majú protišmykovú úpravu povrchu aj nožičiek. Vybrať si môžete na základe požadovanej dĺžky, šírky, nosnosti a výšky nastaviteľnej úrovne, vďaka ktorej viete regulovať svoju intenzitu tréningu.

4.3.2019
autor článku
gymbeam.sk

Rýchle tipy:
Zoradiť podľa:
Druh zobrazenia: zoznam zoznam dlaždice dlaždice obrázky obrázky
top 1
100 % 5 recenzií
2020

Spokey MANDALA podložka na cvičenie - protiskĺzová podložka so vzorom mandaly Spokey MANDALA je univerzálna cvičebná podložka určená pre celú škálu rôznych aktivít od jogy po preťahovanie. Povrch ...

od 12.99
ponúkajú 2 obchody Kde kúpiť
top 2
-13%
84 % 5 recenzií
2020

Spokey MANDALA podložka na cvičenie - protiskĺzová podložka so vzorom mandaly Spokey MANDALA je univerzálna cvičebná podložka určená pre celú škálu rôznych aktivít od jogy po preťahovanie. Povrch ...

od 12.99
ponúkajú 4 obchody Kde kúpiť
top 3
2017

Využitie tréningových gum Spokey RIBBON II umožní maximálny efekt z tréningu a zameranie sa na jednotlivé svalové partie.

od 3.75
ponúka 7 obchodov Kde kúpiť
top 4
-10%
100 % 1 recenzia
2017

SPOKEY - SCRAB - Podložka puzzle pod fitness vybavenie_modrá_4 kusy 61x61 cm

od 16.60
ponúka 7 obchodov Kde kúpiť
top 5
-14%
Podložky na Jogu 2019

Spokey podložka na cvičenie SAVASANA - korková podložka s motívom mandaly Spokey podložka na cvičenie Savasana je unikátna matrac, ktorá kombinuje korok a TPE. Je vhodná na všetky druhy cvičenia ...

od 15.05
ponúka 7 obchodov Kde kúpiť
top 6
-26%
Podložky na Jogu 2017

Spokey podložka pre jogu HAMSA II - mäkká a ľahká podložka na akékoľvek cvičenie Spokey podložka na jogu HAMSA II je vyrobená len z TPE, teda thermo plastic elastomeru, ktorý neobsahuje alergénny ...

od 10.89
ponúka 6 obchodov Kde kúpiť
top 7
-38%
90 % 2 recenzie
2011

Karimatka Spokey Drifter je určená pre tých, ktorí oceňujú jednoduché a pohodlné riešenie.

od 3.68
ponúka 7 obchodov Kde kúpiť
top 8
-17%
100 % 1 recenzia
2016

Protišmyková podložka (povrch o štruktúre plást medu), ideálny pre rôzne cvičenia na podlahe.

od 12.17
ponúka 5 obchodov Kde kúpiť
top 9
Podložky na Jogu 2020

Spokey podložka na cvičenie SAVASANA - korková podložka s motívom mandaly Spokey podložka na cvičenie Savasana je unikátna matrac, ktorá kombinuje korok a TPE. Je vhodná na všetky druhy cvičenia ...

od 18.50
ponúka 6 obchodov Kde kúpiť
top 10
-19%
2016

SPOKEY - LIGHTMAT II podložka na cvičenie_šedá 6 mm

od 7.59
ponúka 5 obchodov Kde kúpiť
top 12
Podložky na Jogu 2017

Podložka na cvičenie – rozmer 100×58cm, hrúbka 10mm pamäťovej peny, materiál NBR, odpojiteľný transportný popruh

od 11.49
ponúka 5 obchodov Kde kúpiť
top 13
-20%
2017

SPOKEY - LIGHTMAT II podložka na cvičenie_tyrkysová 6 mm

od 11.00
ponúkajú 4 obchody Kde kúpiť
top 14
2020

SPOKEY - FLEXMAT V Podložka na cvičenie tmavo modrá 0,6 cm

od 12.40
ponúka 5 obchodov Kde kúpiť
top 15
-7%
2020

SPOKEY - LIGHTMAT II podložka na cvičenie_sivá 6 mm

od 10.36
ponúka 5 obchodov Kde kúpiť
top 16
Podložky na Jogu 2017

podložka je určená pre pravidelne sa opakujúce cvičenia napríklad yogu, pilates či aerobic.

od 11.49
ponúka 5 obchodov Kde kúpiť
top 17
Podložky na Jogu 2017

Podložka na cvičenie – rozmer 100×58cm, hrúbka 10mm pamäťovej peny, materiál NBR, odpojiteľný transportný popruh

od 11.49
ponúka 5 obchodov Kde kúpiť
top 18
100 % 2 recenzie
2017

Podložka na cvičenie - materiál: NBR, rozmery: 173 cm×58 cm, výška podložky: 0.6 cm, farba: čierna

od 11.50
ponúkajú 3 obchody Kde kúpiť