Vyberte najpredávanejšie produkty kategórie solárne systémy ✅ Hľadajte podľa parametrov ✅ Kemo, Epsolar, Ysolar, Powerplus, Victron a iné ✅ Najlacnejšie na NajNakup.sk
Ako nakupovať Solárne systémy
Solárne systémy sú založené na využívaní slnečnej energie. Základom každého systému je solárny panel, ktorý je schopný absorbovať slnečnú energiu a premieňať ju na elektrinu. V závislosti od výkonnosti a spôsobe využitia, je možné solárnym panelom “poháňať” osvetlenie, zabezpečiť elektrinu pre jeden spotrebič, ako aj celú domácnosť a svoje uplatnenie majú aj pri ohreve vody na vykurovanie. Zamerajme sa na komplexnejšie systémy. Poznáme:

On-grid systémy - solárny systém je prepojený v domácnosti so sieťou, ktorá slúži ako záloha. V prípade, že je potreba väčšieho výkonu než je solárny systém schopný poskytnúť, systém automaticky dočasne prepne na čerpanie elektriny zo siete.

Off-grid systémy - sú ideálnejšie pre použitie napríklad na odľahlých chatách a miestach, kde nie je možný prívod elektriny. V tomto prípade sa o výrobu a prívod elektriny stará len samotný solárny systém.

Solárny panel
Solárny fotovoltický panel je základnou súčasťou každého solárneho systému. Solárne panely existujú v rôznych veľkostiach od pár centimetrových, ktoré majú výkon niekoľko miliwattov po veľké panely s výkonom v stovkách wattoch. Na základe materiálu z ktorého sú vyrobené ich rozdeľujeme:
 1. Amorfné solárne panely - sa vyrábajú technológiou nanášania tenkej vrstvy kremíku striekaním na sklo. Výhodou amorfného fotovoltaického panelu je často menšia váha a lepšia schopnosť absorbovať aj difúzne svetlo (napr. použitie v kalkulačke). Nevýhodou je nižšia efektivita prijatia energie na m2, približne 6 - 12% oproti klasickým kryštalickým fotovoltickým panelom 13 - 18%.
 2. Monokryštalické solárne panely - Majú najvyššiu účinnosť pri priamom slnečnom žiarení (ked je článok kolmo na slnečné žiarenie). Ich cena je vyššia ako u polykryštalických panelov. Ideálne použitie je v krajinách bližšie k rovníku.
 3. Polykryštalické solárne panely - Majú lepšiu účinnosť pri slnečnom žiarení pod rôznymi uhlami. Štúdie a merania dokazujú že na našom území majú preto aj lepšiu celkovú vyťažitelnosť energie počas celého dna. Cena je nižšia ako u monokryštalických článkov.
Na trhu sú k dispozícií aj flexibilné solárne panely, ktoré sa využívajú hlavne pri aplikáciách kde sa vyžaduje nízka hmotnosť a dobrá odolnosť voči poveternostným vplyvom. Ideálne zabezpečenie energie pre karavany, lode, autá, dodávky, nákladné autá ale aj chatky a domy s netradičnou strechou. Takýto fotovoltaický panel sa dá ľahko pripevniť k požadovanej ploche, lepením, obojstrannou lepiacou fóliou alebo aj skrutkami.

Regulátor nabíjania
Solárny regulátor je "mozgom" každého solárneho systému. Je to zariadenie, zapojené medzi solárnym panelom a akumulátorom. Regulátor nabíjania chráni batériu pred nadmerným nabitím solárnymi článkami a pred hlbokým vybitím. Regulátor nabíjania je navyše vybavený mnohými nepostrádateľnými bezpečnostnými funkciami. Podľa technológie delíme regulátory na:
 1. PWM regulátory - najrozšírenejšie solárne regulátory, u ktorých je pre dosiahnutie optimálneho dobíjacieho napätia nutné, aby bol panel na 12V zložený z 36 článkov, panel na 24V zo 72 článkov.
 2. MPPT regulátory - sú moderné solárne regulátory, ktoré oproti PWM dosahujú až o 30% väčšieho výnosu zo solárneho panelu. Ďalšou výhodou je, že dokážu regulovať aj vysokonapäťové solárne panely. Regulátor u týchto panelov dokáže s vysokou účinnosťou spracovať vyššie napätie (až do 150VDC) na potrebné dobíjacie napätie pre 12V, 24V alebo 48V batérie. Panely tak môžeme zapojiť aj do série.

Batéria
Batérie majú na starosti uskladniť energiu, ktorú vytvorili solárne panely. Pri výbere vhodnej batérie pre solárny systém, musíme brať do úvahy, že v rámci zachovania garantovanej životnosti batérie, by sme ju nikdy nemali úplne vybíjať. Tým sa rapídne znižuje jej kapacita a často krát finančne náročná batéria, pri nesprávnom používaní, spôsobí zlyhanie celého systému. Parametre, ktoré treba pri výbere batérie zvážiť:
 1. Kapacita – kapacita sa udáva Ampér hodinách (Ah) pri určitom vybíjacom prúde. Najčastejšie pri C20. Pri výpočte vhodnej batérie pre solárny systém, počítajte s dvojnásobnou kapacitou batérie, nakoľko by ste nemali dovoliť batérií sa pravidelne vybíjať pod 50% jej kapacity
 2. Cyklická životnosť batérie – Udáva koľko cyklov nabitia/vybitia je schopná batéria poskytnúť počas celej svoje životnosti, pri udávanom vybití. V tomto prípade dominujú Lítiové batérie, z ktorých tie kvalitnejšie dokážu poskytnúť 5000 cyklov pri 80% vybíjaní.
 3. Chemické zloženie batérie – Najčastejšie používané typy batérií v solárnych systémoch sú:
  Olovené batérie - sem patria gélové batérie, AGM batérie a údržbové (kvapalinové) batérie. V závislosti od kvality a prevedenia môže byť cyklická životnosť cca 400 až 3500 cyklov pri 40% vybíjaní.
  Lítiové batérie – sem patria Li-ion a LiFePO batérie. Vyznačujú sa vyššou cyklickosťou, až k 5000 cyklom pri 80% vybíjaní.
  Niektorí zákazníci v snahe ušetriť, si zvykli používať v solárnych systémoch olovené autobatérie. Batérie pre prevádzku v automobiloch sú síce spočiatku lacnejšie, no nie sú navrhnuté pre hlboké vybíjania. Vybíjanie autobatérií viac ako 20% rapídne znižuje jej životnosť. Jej úloha v automobile je poskytnúť vysoký štartovací prúd na krátky čas, kedy bude následne dobíjaná alternátorom.

Menič napätia
Tento komponent obsahujú všetky solárne systémy, ktoré využívate pre výrobu elektriny pre bežné spotrebiče. Slúži na prevod 12V napätia, ktoré vyrobí solárny systém, na 230V striedavého prúdu, ktorý je potrebný pre bežné spotrebiče. Ide o dôležitý komponent, ktorého výkonnosť ani kvalitu netreba podceňovať.  Základné parametre, na ktoré je potrebné sa zamerať sú:
 1. Výstup na meniči – do výstupu sa už priamo napája váš bežný 230V spotrebič. Výstupná vlna meniča môže byť:

  Čistá sínusoida -  Vhodná pre všetky zariadenia, výstup je rovnaký ako máte doma v zásuvke. Vlastnosti spotrebičov podstatne závisia na vstupnej vlne napájania. Zmena v spomínanom výstupe napájania má vplyv na výkonnosť spotrebiča. Spotrebiče ako motory, chladničky, rúry a podobne dosiahnu svoj plný výkon len pri čistom sínuse. Niektoré spotrebiče sa pri inom ako čistom sínuse ani nespustia
  Modifikovaná sínusoida – Meniče s týmto typom výstupu sú lacnejšie, no tento druh výstupu pomaly ale isto ničí citlivé zariadenia. Preto sa odporúča použiť len v nutnom prípade pri nenáročných zariadeniach.
 2. Výkon meniča – sa udáva vo Wattoch alebo vo VA (Voltampéroch, teoretický výkon bez účinnosti).  Tu netreba zabúdať, že spotreba spotrebičov, ktorá je udávaná, je prevádzkový príkon. Túto hodnotu zariadenie spotrebováva pri tom, keď je spustené.  Zariadenie ale na svoj rozbeh potrebuje štartovací výkon, ktorý býva aj 2 krát vyšší než prevádzkový. Preto by sa mal aj menič napätia dimenzovať dvojnásobným výkonom oproti tomu, koľko potrebujete.

Okrem základných komponentov, systém obsahuje ďalšie príslušenstvo ako držiaky pre uchytenie panela, káble, svorky, redukcie, poistky a podobne. Pri väčších aplikáciách môže byť potrebné zakúpenie aj väčšieho počtu panelov, batérií a k tomu aj náležité príslušenstvo. Vždy je preto nutné si najprv premyslieť, aké spotrebiče a na aký čas budú napájané solárnym systémom.

Výber vhodného solárneho systému nie je jednoduchá záležitosť. Existujú špecializované spoločnosti, ktoré sa okrem predaja samotných produktov, venujú aj návrhu a realizácii montáže solárnych systémov. Nákup jednotlivých komponentov do systému by ste preto mali konzultovať s odborníkmi.

30.10.2017
autor článku www.ecoprodukt.sk
Zoradiť podľa:
Druh zobrazenia: zoznam zoznam dlaždice dlaždice obrázky obrázky
top 1
2017

Regulátor nabíjania Kemo M149 12V 6A (10A krátkodobo) Zapája sa medzi solárny panel a batériu. Chráni pred prebitím batérie. LED kontrolky signalizujú nabíjanie a plné nabitie. Parametre: ...

14.99
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 2
2017

Regulátor nabíjania Westech 1968 EPIPDB-Com 12-24V 10A Až do 160/320 W na 12V / 24V napätia batérie. Regulátor nabíjania je zapojený medzi solárnym panelom, batériou a autobatériou a riadi ...

44.99
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 3
100 % 1 recenzia
2017

Solárny regulátor s technológiou PWM pre solárne systémy 12V-24V max. 10A a USB výstupom Stav prúdu je regulovaný ovládacou jednotkou, ktorá je súčasťou regulátora. Nabíjací proces je ...

17.99
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 4
100 % 1 recenzia
2016

Solárny regulátor s technológiou PWM pre solárne systémy 12V alebo 24V max. 10A Lacný spôsob solárneho nabíjania. Regulátor slúži na kontrolu toku energie zo solárneho panelu alebo napájacieho ...

19.99
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 5
100 % 1 recenzia
2016

Mini solárny LED systém s 2600 mAh powerbankom a ochranným puzdrom Anaconda od holandského výrobcu POWERplus je prenosný LED napájací systém. Pomocou 1W solárneho panela môžete nabíjať ...

32.99
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 6
2017

MPPT solárny regulátor nabíjania Tracer 2210CN 12/24V 20A Ponúka pokročilý MPPT algoritmus, uzemnenie na mínus pól a jednoduchý dizajn. Môže byť použitý pre rôzne solárne aplikácie. Vo výbave má ...

69.99
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 7
2017

Solárny regulátor s technológiou PWM pre solárne systémy 12V-24V max. 10A s 2 USB výstupmi Svojou konštrukciou je určený pre malé ostrovné solárne systémy so solárnymi panelmi 12V (36 článkov) ...

34.90
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 8
80 % 1 recenzia
2017

Solárny regulátor s technológiou PWM pre solárne systémy 12V-24V max. 20A s 2 USB výstupmi Stav prúdu je regulovaný hybridnou ovládacou jednotkou, ktorá je súčasťou regulátora. Nabíjací proces ...

46.90
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 9
-7%
2017

Solárny regulátor s technológiou PWM pre solárne systémy 6V max. 3A Stav prúdu je regulovaný ovládacou jednotkou, ktorá je súčasťou regulátora. Nabíjací proces je optimalizovaný na princípe ...

11.99
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 10
-6%
2017

Solárny regulátor s technológiou PWM pre solárne systémy 6/12V max. 5A a IP67 certifikáciou Stav prúdu je regulovaný ovládacou jednotkou, ktorá je súčasťou regulátora. Nabíjací proces je ...

13.99
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 12
-13%
80 % 2 recenzie
2015

Solárna nabíjačka POWERplus Camel s USB Camel je ďalší veľmi užitočný produkt od spoločnosti POWERplus®. Solárna nabíjačka Camel má 3W solárny článok s efektívnym výkonom 2W , ktorým je možné ...

12.99
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 13
2015

Rýchly MPPT regulátor nabíjania Victron Energy BlueSolar 100V 15A MPPT solárne regulátory Victron Energy patrí medzi absolútnu svetovú špičku v tomto odbore. Ultra rýchle MPPT sledovanie. Najmä ...

112.90
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 14
2015

PWM solárny regulátor EPsolar LS1024B do 10A, pre napätie systému pre 12V alebo 24V. Svojou konštrukciou je určený pre malé ostrovné solárne systémy so solárnymi panelmi 12V (36 článkov) pre ...

25.90
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 15
100 % 1 recenzia
2015

PWM solárny regulátor EPsolar LS2024B do 20A, pre napätie systému pre 12V alebo 24V. Regulátor nabíjania Svojou konštrukciou je určený pre malé ostrovné solárne systémy so solárnymi panelmi 12V ...

39.99
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 16
2015

PWM solárny regulátor EPsolar LS3024B do 30A, pre napätie systému pre 12V alebo 24V. Regulátor nabíjania EPsolar svojou konštrukciou je určený pre malé ostrovné solárne systémy so solárnymi ...

59.90
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 17
2017

Až do 320/640 W na 12V / 24V napätia batérie. Regulátor nabíjania je zapojený medzi solárnym panelom, batériou a autobatériou a riadi proces nabíjania tak, že batérie sú vždy nabíjané na ...

63.99
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 18
2017

Solárny regulátor s technológiou PWM pre solárne systémy 12V max. 5A s USB výstupom 5V 1,2A Lacný spôsob solárneho nabíjania. Regulátor slúži na kontrolu toku energie zo solárneho panelu alebo ...

18.90
ponúka 1 obchod Do obchodu