Ako si vybrať peňaženku?


Hľadáte novú peňaženku? Výber tej správnej peňaženky nemusí byť vôbec ľahký. Poradíme vám ako na to.

Peňaženky sa stali bežnou súčasťou našich životov, nie je to však len vec, ktorú má dnes každý, ale zároveň je to aj skvelý módny doplnok. Výber tej správnej peňaženky pritom nemusí byť vôbec jednoduchý, naopak, môže byť zložitejší ako sa môže zdať. Pri kúpe novej peňaženky by sme mali prihliadať hneď na niekoľko kritérií.

Veľkosť peňaženky

Možno sa vám to zdá ako maličkosť, ale veľkosť hrá pri výbere novej peňaženky dôležitú úlohu. Peňaženku si vyberáte na dlhšie časové obdobie a preto by ste si mali dobre rozmyslieť akú veľkú peňaženku potrebujete. Malú, strednú alebo veľkú? Čím väčšiu peňaženku si kúpite, tým väčšiu budete mať potrebu do nej natlačiť čo najviac kartičiek a iných zbytočností. Ale naozaj so sebou potrebujete nosiť 10 zbytočných bonusových a zľavových kartičiek z rôznych obchodov, ktoré ste už dávno nepoužili a obchody mesiace nenavštívili a len vám zbytočne zaberajú miesto v peňaženke? Odporúčame zvoliť si skôr menšiu veľkosť peňaženky, pánov nebude zaťažovať vyššou hmotnosťou a zbytočne zaberať veľa miesta vo vrecku nohavíc a dámam sa zasa veľká peňaženka nemusí zmestiť do menšej kabelky. Ak si však myslíte, že sa vám do malej peňaženky nevojdú všetky vaše veci a rozhodnete sa pre väčší model, uistite sa, že má dostatok priehradiek a vreciek na všetko čo potrebujete, lebo zdanie môže klamať a väčšia veľkosť peňaženky automaticky neznamená aj to, že sa vám do nej aj viac zmestí.

Štruktúra – priehradky na karty, doklady a peniaze

Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere novej peňaženky je nepochybne vnútorná štruktúra, čiže počet vreciek a priehradiek na karty, doklady, bankovky a mince. Patríte k milovníkom kariet? Nájdite si peňaženku s čo najviac priehradkami na karty. Ako malá pomôcka vám môže poslúžiť vaša doterajšia peňaženka, ak vám počet jej vreciek a priehradiek vyhovoval, kúpte si podobnú, ak vám naopak priehradky stále chýbali, poobzerajte sa po praktickejšom kúsku. Ak hľadáte praktickú no zároveň malú peňaženku s množstvom priehradiek, nezúfajte, vyšší počet priehradiek nemusí znamenať hneď aj väčšiu veľkosť, ako sa hovorí, niekedy je menej viac a všetko potrebné sa vám môže zmestiť aj do menšej peňaženky.

Farba a motív

Dôležitým kritériom je aj farba peňaženky, mali by ste brať do úvahy všetky okolnosti a príležitosti, kde by ste s ňou mohli ísť. Radi navštevujete spoločenské udalosti alebo máte kvôli práci často dôležité obchodné stretnutia? V tom prípade odporúčame zvoliť skôr elegantnejšie jednofarebné kúsky bez motívu poprípade niečo decentnejšie, napríklad prúžky, pásiky či bodky, vyhnúť by ste sa však mali výrazne farebným a nevkusným motívom. Pomôcť pri výbere vám môže aj váš šatník. Aké oblečenie a kabelky najčastejšie nosíte? Čierne, biele, športové, elegantné či s kvietkovým vzorom? Najpredávanejšie peňaženky sú jednofarebné, najčastejšie čierne, hnedé alebo sivé.

Tvar

Štvorec, obdĺžnik, kruh či malý batôžtek? Okrem klasických peňaženiek môžeme niekedy natrafiť aj na veľmi netradičné tvary. Najbežnejším aj najobľúbenejším tvarom pánskych aj dámskych peňaženiek je štvorec alebo obdĺžnik. Ktorý tvar peňaženky preferujete vy?

Materiál a cena

Pri kúpe novej veci určite každý z nás dúfa, že mu vydrží čo najdlhšie. Životnosť produktov sa odvíja od rôznych faktorov v závislosti od typu produktu. Ovplyvniť ju môže napríklad kvalita použitých komponentov alebo typu materiálov pri výrobe. Podobne je to aj s peňaženkami. Vyrobené môžu byť z rôznych materiálov, najčastejšie to však býva syntetická koža alebo koža, neobvyklý však nie je ani textil. Od materiálov použitých pri výrobe sa odvíja aj výsledná cena. Je pravda, že eko kožené (koženkové) peňaženky sú lacnejšie a pri vhodnom zaobchádzaní vám dokážu aj dlho vydržať, no najkvalitnejšie peňaženky s najdlhšou životnosťou sú jednoznačne tie, ktoré sú vyrobené z pravej kože. Náklady na výrobu koženej peňaženky sú však vyššie, preto treba rátať aj s vyššou obstarávacou cenou. Nebojte sa však zainvestovať do kvalitnej koženej peňaženky. Za mierne vyšší príplatok dostanete vyššiu kvalitu s dlhšou životnosťou a navyše aj dokonalý módny doplnok, ktoré určite ocení aj vaše okolie. S najväčšou pravdepodobnosťou vám takýto kúsok aj dlho vydrží a nebudete ju musieť tak skoro vymeniť za novú.

Druh peňaženky

Peňaženky môžeme rozlišovať podľa toho pre koho alebo na čo sú určené.

Pre koho je určená?

     1.) Dámske peňaženky

     2.) Pánske peňaženky

     3.) Detské peňaženky

Na čo je určená?

     1.) Športové peňaženky

     2.) Voľnočasové peňaženky

     3.) Luxusné (elegantné) peňaženky

     4.) Pracovné – čašnícke peňaženky

RFID secure

Pri výbere novej peňaženky by ste v dnešnej technologickej dobe určite nemali podceňovať bezpečnosť dát uložených na vašich kartách v peňaženke, predovšetkým tých platobných. Peňaženku predsa so sebou nosíme takmer všade kam ideme, a žiaľ, vďaka pokroku v súčasnosti existujú aj technológie, vďaka zneužitiu ktorých sa niekto cudzí môže na diaľku dostať k citlivým údajom z vašich platobných kariet a zneužiť ich tak vo svoj prospech a ukradnúť vám z nich peniaze. Našťastie, výrobcovia peňaženiek mysleli aj na bezpečnosť a na toto potencionálne riziko reagovali technológiou RFID (Radio Frequency IDentification - rádiofrekvenčná identifikácia). Peňaženka označená logom RFID secure poskytuje ochranu proti nežiadúcemu neoprávnenému prístupu k dátam platobných kariet a dokladov s čipmi typu RFID. Táto ochrana nijak výrazne neovplyvňuje cenu. Takýchto peňaženiek je dostatok a najlacnejšie sa dajú zohnať doslova za pár eur.

Zapínanie

Najpoužívanejšie zapínanie pri peňaženkách je zipsové alebo na patent, napríklad cvok, pri textilných môžeme nájsť aj suchý zips. Svoje výhody a praktickosť má rovnako zipsové ako aj patentové zapínanie. Pri zipse máte väčšiu istotu, že sa vám z peňaženky nevytratia drobné, pri nadmernom prepĺňaní však hrozí poškodenie zipsu. V tomto má zapínanie na patent v porovnaní so zipsovým navrch, poskytuje totiž oveľa väčšiu pružnosť. Mala vaša stará peňaženka zapínanie na cvok a vyhovovalo vám? Kúpte si podobnú. Ak ste ale neboli spokojní, poobzerajte sa radšej po kúsku so zapínaním na zips.

Viac zaujímavých článkov a kompletnú ponuku našich kabeliek, peňaženiek a batohov nájdete na stránke nášho eshopu peknekabelky.sk