Ako vyčistiť kabelku?


Zašpinili ste si kabelku a neviete ju vyčistiť? Pozrite sa, ako čistiť kabelky podľa typu materiálu.

Ženy usilujú o to, aby ich šatníky boli perfektné, plné najrôznejších módnych kúskov. Nie je žiadne tajomstvo, že kabelky sú ženskou vášňou, preto sú neodmysliteľnou súčasťou dámskych šatníkov aj neustále sa rozširujúce zbierky kabeliek. V takejto zbierke by nemala chýbať aspoň jedna veľká kabelka, respektíve shopper kabelka, malá „crossbody“ kabelka, jeden batoh, listová alebo spoločenská kabelka a aspoň jedna luxusná kožená kabelka. Pre mnohé ženy je ich kabelka aj každodennou spoločníčkou, preto dostávajú kabelky poriadne zabrať, čo môže viesť k ich rýchlemu opotrebeniu alebo zašpineniu. Aby nám však kabelky vydržali rovnaké ešte dlho potom, ako sme ich kúpili, treba sa o nich vedieť aj správne starať. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme ako správne čistiť, ošetrovať a starať sa o kabelky podľa typu materiálov, z ktorých sú vyrobené. Pri čistení kabelky si vždy najprv zistite z akého materiálu je vyrobená a predovšetkým, či je čistiaci prostriedok vhodný na čistenie danej kabelky. Inak sa môže stať, že si veľmi rýchlo a ľahko zničíte kabelku.

Lakované kabelky, kabelky zo syntetickej kože/eko kože

Kabelky zo syntetickej, tzv. ekologickej kože, sú vďaka umelému materiálu menej náročné na údržbu ako kabelky vyrobené z pravej prírodnej kože. Stačí ich raz za čas ošetriť navlhčenou handričkou s kvapkou saponátu alebo mydla a usušiť. Na sušenie nepoužívajte radiátor ani fén a taktiež ich nevystavujte dlhodobému priamemu slnečnému žiareniu ani nadmernej vlhkosti, mohli by ste ich poškodiť alebo úplne zničiť. Pri bežnom nosení slnko nie je prekážkou. Ak vás náhodou zastihne silný dážď a stane sa, že vám kabelka zmokne, dbajte o jej skoré vysušenie, môžete do nej vložiť novinový papier, zavesiť ju za ramienko a nechať ju vyschnúť pri izbovej teplote. Kabelky za žiadnych okolností nikdy neperte, nech sú akokoľvek špinavé, kompletne ich tým znehodnotíte a v najhoršom prípade sa vám poškodí aj práčka. Takisto sa vyhnite agresívnym chemikáliám ako sú rôzne bielidlá, riedidlá, leštidlá, rozpúšťadla a nepoužívajte ani krém na topánky.

Textilné/látkové materiály

Tieto kabelky majú pomerne ľahkú údržbu, niektoré z nich totiž môžete aj vyprať v práčke. Vždy si však všimnite odporúčanie výrobcu. Vo vnútri kabeliek zvyčajne bývajú visačky s informačným označením, ktoré nám daný model prať buď dovoľujú alebo zakazujú. Ak výrobca pranie neodporúča, v žiadnom prípade takúto kabelku neperte, znehodnotili by ste ju tým. Ak sa vo vnútri visačka nenachádza, praniu sa pre istotu taktiež radšej vyvarujte, ak sa chcete vyhnúť možnému poškodeniu kabelky. Textilné alebo látkové kabelky môžeme opatrne očistiť nejakou silikónovou kefkou, napríklad nepoužitou novou zubnou kefkou, alebo veľmi jemne pretrieť vlhkou handričkou. V prípade mastných fľakov sú na trhu k dispozícii aj špeciálne čistiace speje na textil, vďaka ktorým sa vám ich podarí odstrániť.

Kožené kabelky

Koža, nazývaná aj useň, je prírodný materiál, ktorý aj po úprave stále pracuje. Zásluhou pórov síce dýcha, ale aj pohlcuje nečistoty, vlhkosť, prah a mastnotu. Koža po spracovaní je pevná a pružná a navyše aj dobre drží tvar. Avšak, pod vplyvom vysokej vlhkosti alebo nadmerného zaťažovania má náchylnosť k deformácii. Preto by ste svojej koženej kabelke mali venovať dôkladnú starostlivosť a zaručiť jej tak dlhú životnosť a bezchybný vzhľad. Ako o eko kožu, tak aj o prírodnú kožu sa treba starať. Napriek tomu, že sa jedná o iný materiál, nie je to nič zložité, lebo starostlivosť je veľmi podobná, ako pri syntetickej koži. Je potrebné však dávať pozor na vyhovujúce čistiace prostriedky a správnu manipuláciu. Na špinavé miesta môžeme použiť bavlnenú handričku navlhčenú čistou vodou. Dbajte ale o to aby koža nenasiakla veľmi veľa vody. Na mastné škvrny sa dá využiť aj detský púder, ktorý do seba mastnotu nasiakne. Ak sa jedná o väčší fľak alebo zašpinenie, mali by ste použiť na to určenú špeciálnu čistiacu penu, ktorá vám pomôže efektívne a hlavne šetrne odstrániť znečistenie koženej kabelky. Dávajte si pozor aj na to, aby ste kožené kabelky neumývali horúcou vodou, aby ste ich nenechávali sušiť sa na priamom slnku alebo nebodaj na radiátore. Koža je veľmi náchylná na vyššie teploty a mohli by vám popraskať. Nebojte sa, bežné nosenie kožených kabeliek na slnku nevadí, to je niečo úplne iné ako sušenie. Sušiť ich môžete zavesené za ramienka vo vnútri pri izbovej teplote.

Vnútro kabelky

Zašpineniu sa nevyhnú ani vnútorné časti kabelky. Častokrát sa stáva, že sa vo vnútri kabelky niečo rozsype, vyleje, otvorí sa rúž, make-up či pero alebo sa ušpiní iným spôsobom. Keď príde k podobnému zašpineniu vnútrajšku vašej kabelku, nezúfajte, väčšina takýchto škvŕn či fľakov sa dá jednoducho odstrániť. Môžete ich vyčistiť kozmetickými odlíčovacími prípravkami alebo vlhčenými utierkami. Vnútro kabelky potom nechajte voľne uschnúť.

Luxusné kabelky z pravej krokodílej, pštrosej, hadej a inej drahej kože, ...

Takáto koža je špecifická tým, že si žiada veľmi jemnú starostlivosť s určitou dávkou trpezlivosti pri opatrnom ošetrovaní. Jej povrch býva nerovnomerný, takže do priehlbiniek sa často usadzuje prach a špina. Takéto usadeniny je najlepšie vyčistiť suchou handričkou, ideálne bez navlhčenia. Vyvarujte sa premočeniu pri kontakte s vodou a za žiadnych okolností takého luxusné kabelky neperte, úplne by ste ich tým zničili a znehodnotili. Hrdým majiteľkám takýchto honosných a exkluzívnych kabeliek odporúčame predovšetkým používanie špeciálnych prípravkov určených na príslušné druhy kože. Ak vlastníte podobne luxusnú kabelku, zašpinili ste si ju, potrebujete ju vyčistiť a nie ste si istá ako postupovať, radšej ju nechajte očistiť profesionálov v špecializovanej čistiarni na to určenej, vyhnete sa tak prípadnému poškodeniu alebo celkovému znehodnoteniu kabelky.

Dobrá rada na záver

Ak si náhodou zašpiníte svoju kabelku, najlepšie je nečistotu odstrániť čo najskôr od okamihu kedy si ju všimnete, aby pôsobenie špiny na kabelku bolo čo najkratšie a nestihla sa do nej poriadne usadiť. V prípade, ak nepôjde nečistotu odstrániť na prvý pokus, skúste to znova ešte raz. Ak sa jedná o veľké znečistenie, prenechajte to radšej odborníkom. Radu vám môže poskytnúť predajňa, kde ste kabelku kúpili, oprava obuvi alebo čistiareň odevov, poprípade špecializovaná čistiareň, kde sa zameriavajú na čistenie kabeliek a peňaženiek.

Viac zaujímavých článkov a kompletnú ponuku našich kabeliek, peňaženiek a batohov nájdete na stránke nášho eshopu peknekabelky.sk