Povesti o jazerách...


Povesti o slovenských jazerách, plesách, studniach a studničkách (Igor Válek, Vy. Matice Slovenskej)

Povesti o slovenských jazerách, plesách, studniach a studničkách (Igor Válek • Vydavateľstvo Matice slovenskej • 2017/05)

Voda je základnou podmienkou pre existenciu života na našej Zemi a je zároveň najrozšírenejšou látkou. Je všade vôkol nás. Voda je symbolom života.

Slovensko je bohaté na vodu. Zatiaľ. Naším územím pretekajú rieky a riečky, potoky a bystriny. Z útrob zeme vyvierajú liečivé pramene. Slnečné lúče sa trbliecu na hladinách plies a voda zo studničky občerství okoloidúceho človeka, či zviera.

Voda je život. Je základom každého živého organizmu. Berieme ju ako samozrejmosť, máme jej dostatok. Zatiaľ. Minulé generácie si však vodu vážili omnoho viac. Človek bol prepojený s prírodou, bol súčasťou krajiny. Krajina je tiež veľký živý organizmus. Rieky a potoky sú jej tepnami a žilami, ktorými prúdi životadarná tekutina. Jazerá, plesá, studne a studničky, vodopády sú zdrojom života. Keď ľudia počúvali, voda prezrádzala svoje tajomstvá, rozprávala svoje dávne príbehy a zaujímavosti. Celá história ľudstva sa točí okolo vody.

Kniha Igora Váleka je zbierkou povestí o slovenských vodách. Prostredníctvom týchto povestí, ktoré sa tradovali z generácie na generáciu, a ktoré sa stali pevnými piliermi poznania, múdrosti a poučenia vo víre rýchlo plynúceho času, sa môžeme dozvedieť zaujímavé až neuveriteľné príbehy späté s vodou.

Prečítajte si o oravskej živej vode, ako pastier so stádom oviec zmizol v jazere, ktoré sa prepadlo a niet po ňom už ani stopy. Žila na Liptove biela pani? A počuli ste o utopenej dračiči? Vyberte sa na Kriváň, ktorý Slováci odjakživa vnímali ako symbol národnej hrdosti a sily.

Táto zbierka povestí je bohatá na zaujímavé postavy, veci, či udalosti, ktoré i napriek častým fantastickým prvkom majú reálny základ.

Povesti o slovenských jazerách, plesách, studniach a studničkách (Igor Válek • Vydavateľstvo Matice slovenskej • 2017/05)