Sorbetové dievča


Annabel je mŕtva. Zomrela na anorexiu.

Sorbetové dievča (Claire Hennessyová  • 2017/07 • CooBoo • 320 str.)

Annabel je mŕtva. Zomrela na anorexiu. Vo svojom druhom posmrtnom živote dostala „úlohu“. Tou úlohou je Júlia, dievča zo školy, ktorú vlastne ani poriadne nepoznala a ktorá je redaktorkou školských novín.

Júlia je nažive a podľa Annabel sa nekontrolovateľne napcháva. Júlia je tučná. Annabel je z nej znechutená. To dievča potrebuje poriadnu diétu! Annabel sa však môže s Júliou skontaktovať len cez svoje myšlienky a nie vždy to funguje.

Úbohá Annabel však nepochopila svoje poslanie. Sama sa vyhladovala až na smrť a je presvedčená, že jej úlohou je Júliu prinútiť, aby radikálne schudla, aby bola taká ako ona sama. Naozaj chce, aby toto mladé dievča balansovalo medzi životom a smrťou? Dostala sa tam, z kadiaľ už niet návratu? Aby ju pohltila choroba?

Annabel je zlomená, vzdorovitá a je úplne mimo ako tzv. „strážny anjel“ Júlie.

Anorexia, bulímia, obezita – slová často skloňované v našom modernom a hektickom svete, ktorý uznáva a uprednostňuje fyzickú krásu a dokonalosť. Skreslené predstavy o vlastnom tele, poruchy príjmu potravy, výrazná sústredenosť na štíhlu postavu hlavne mladé dievčatá ženie ďalej a ďalej v ich snahe „byť in“, stať sa populárnymi, úspešnými a šťastnými. Módne časopisy, televízia a internet propagujú ideál „štíhlej postavy“ a upravené fotografie profesionálnych modeliek „útočia“ zo všetkých strán. Snaha dobre vyzerať sa stáva dôležitejším cieľom než zdravo a aktívne žiť.

Annabel by sme nemali nazývať „strážnym anjelom“. Nemá krídla. Má pomôcť Júlii a tak pomôcť aj sebe samej. Obidve hlavné hrdinky, nie sú vo svojej podstate až tak v protiklade a majú toho viac spoločného než sa na prvý pohľad zdá.

Originálny a presvedčivý príbeh, ktorý je humorne ladený, ale zároveň až strašidelný vo svojej podstate.

Sorbetové dievča (Claire Hennessyová  • 2017/07 • CooBoo • 320 str.)