Vyberte najpredávanejšie produkty kategórie aminokyseliny ✅ Hľadajte podľa parametrov ✅ Bsn, Nutrend, Kompava, Gym beam, Scitec nutrition a iné ✅ Najlacnejšie na NajNakup.sk
Ako nakupovať Aminokyseliny

Ako si vybrať aminokyseliny?

 

Aminokyseliny sú základom každej bunky v tele, a taktiež aj stavebným kameňom bielkovín. Sú preto nevyhnutné pre rast svalov, ich regeneráciu, lepší výkon a väčšiu silu.  
 

Základné formy aminokyselín

Aminokyseliny môžeme v podobe výživových doplnkov užívať v niekoľkých formách, a to v práškovej forme, tekutej, tabletovej, vo forme tekutých alebo želatínových kapsúl. My si predstavíme základné formy, a to:  

Bcaa 4:1:1 GymBeam

1. Práškové aminokyseliny

Práškové aminokyseliny sa zmiešajú s vodou, ako kokteily, alebo sú to čisté koncentráty daných aminokyselín. Môžu slúžiť ako doplnok stravy, ale aj ako súčasť pitného režimu v rámci tréningu, pred tréningom alebo po ňom. Práve vďaka pohodlnosti konzumácie ich užíva mnoho kulturistov a najmä ľudia, ktorí chcú sa  snažia sa o rýchly nárast svalovej hmoty.
 

2. Tekuté aminokyseliny

Táto forma sa čoraz viac dostáva do popredia. Tekuté aminokyseliny sa rýchlo vstrebávajú do krvi, a stanú sa tak ihneď zdrojom potrebných základných jednotiek. To je jeden z dôvodov, prečo by sa mali užívať tesne pred a po tréningu. Majú jednoduché dávkovanie a čo je dôležité, nezaťažujú tráviaci trakt, takže sú vhodné pre širšie spektrum užívateľov.  Okrem kulturistov a športovcov je táto forma obľúbená aj u ľudí s nízkou a strednou fyzickou aktivitou.
 

3. Tabletová forma aminokyselín

Tablety sú praktické, jednoduché na skladovanie a môžete ich mať vždy po ruke. Preto sú mnohokrát uprednostňované a neoddeliteľnou súčasťou výbavy športovcov. Ponúkajú výhodu z hľadiska jednoduchšieho výpočtu množstva aminokyselín, ktoré chcete telu dodať pre podporu rastu a regenerácie svalovej hmoty, vďaka normovanému množstvu v každej jednej lisovanej tablete.
 

Základné aminokyseliny ako doplnky výživy

Aminokyseliny delíme na dve základné skupiny podľa toho, či ich telo dokáže syntetizovať.

1. Neesenciálne aminokyseliny

Neesenciálne aminokyseliny môžeme nazvať aj nahraditeľné, a to preto, že si ich telo dokáže syntetizovať samo z iných látok. Netreba ich však zanedbávať, ale treba dohliadať na to, aby ich telo malo dostatok. Patria sem aminokyseliny, ako alanín, arginín, asparagín, glutamín, cysteín, ornitín, kyselina asparágová, kyselina glutámova, prolín, glycín, serín, tyrozín.
 

2. Esenciálne aminokyseliny

Esenciálne aminokyseliny si telo nedokáže samo syntetizovať, sú pre naše telo nevyhnutné, a preto ich musíme prijímať pomocou potravy alebo výživových doplnkov. Patria sem aminokyseliny, ako valín, leucín, izoleucín, fenylalanín, valín, metionín, tryptofan, treonín, hystidín.

Ako si vybrať aminokyseliny?

Najdôležitejšie aminokyseliny pre naše telo

Niektorým aminokyselinám môžeme pripísať trochu väčší význam vďaka svojim účinkom a množstvu výhod, ktoré pre naše telo ponúkajú.
 

BCAA

BCAA je skratkou pre anglický názov „Branched Chain Amino Acids“, v preklade aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Základnými zložkami BCAA je Valín, Leucín a Izoleucín. Tieto aminokyseliny majú pre športovca osobitý význam a sú dôležité, pretože tvoria až 35% svalových bielkovín. Lepšie povedané, sú metabolizované najskôr vo svaloch, a až tak v pečeni. Pomáhajú udržiavať svalovú hmotu aj napriek ostatným obmedzeným energetickým zdrojom. Ich najväčší význam spočíva v schopnosti podporovať regeneráciu, tvorbu svalovej hmoty, spaľovanie tukov, avšak znižujú tiež únavu počas tréningu a zvyšujú výdrž.  
   

BCAA sú dostupné vo všetkých formách, a to v práškovej a tekutej forme, v tabletách, tekutých kapsuliach aj želatínových kapsuliach. Trh ponúka rôzne pomery BCAA, ako napríklad 2:1:1 alebo 4:1:1, kde tieto čísla predstavujú pomer jednotlivých zložiek, a teda leucín: izoleucín: valín. Pomer 4:1:1 sa používa skôr pre tvorbu novej svalovej hmoty a 2:1:1 pre podporu regenerácie. Toto dávkovanie je však diskutabilné a väčšina názorov sa stotožňuje len s pomerom 2:1:1, a nie viac.
 

Leucín
Leucín je vetvená aminokyseliny a je to základná zložka BCAA, ktorú si telo nedokáže samo syntetizovať z dostupných zdrojov a jej príjem je podstatný. Leucín je najdôležitejšia aminokyselina z BCAA pre stimuláciu syntézy proteínov a je dôležitý pre rast svalovej hmoty, podieľa sa na znižovaní hladinu cukru v krvi a má schopnosť naštartovať syntézu bielkovín skôr ako ostatné rozvetvené aminokyseliny. Svaly si dokážu viazať leucín vo forme zásobnej energie, čo následne využíva ako prvé pri vytrvalostnom športe. Po intenzívnom tréningu zas zmierňuje svalovú horúčku a pomáha pri hojení rán svalov a kostí. Potrebná dávka pre nešportujúceho človeka je 20-40 mg/kg/deň a pre športujúceho človeka minimálne 60 mg/kg/deň.

Ako si vybrať aminokyseliny?

Izoleucín
Izoleucín  je ďalšia esenciálna aminokyselina zahrnutá v BCAA, ktorá podobne ako leucín reguluje hladinu cukru v krvi a udržiava energetickú zásobu. Potrebný je najmä pri tvorbe hemoglobínu. S ďalšími zložkami BCAA pomáha aj pri hojení a uzdravovaní svalových tkanív, zvyšuje aj vytrvalosť a energiu. Zistený nedostatok izoleucínu u ľudí trpiacich fyzickými a psychickými poruchami môže viesť k symptómom podobným hypoglykemii.
   
                   
Valín
Valín je tretia zložka BCAA, ktorá je dôležitá pre metabolizmus a koordináciu svalov, a taktiež pomáha pri obnove tkanív a udržiava rovnováhu dusíka v tele.  Je nápomocný aj pri liečbe ochorení žlčníka a pečene a môže prispieť aj pri náprave nedostatku aminokyselín. Potrebná dávka pre nešportovca je 40 mg/kg/deň a pre športovca 50 mg/kg/deň.
 
 
Lyzín
Lyzín je vzácna esenciálna aminokyselina a funguje ako podstatná stavebná jednotka bielkovín. Jej nedostatok môže spôsobiť obmedzenú schopnosť zúžitkovania ostatných aminokyselín. Taktiež pôsobí proti nachladnutiu, herpesom či ďalším oparovým vírusom. Podporuje aj stavbu svalových proteínov, je prospešný pri zotavovaní  po operácii aj športových zraneniach. Pomáha tiež pri vstrebávaní vápnika a podporuje rast a vývoj kostí u detí. Lyzín tiež pomáha pri udržiavaní rovnováhy dusíka v tele a pri detoxikácii organizmu od olova. Potrebná dávka u dospelého človeka je asi 14 mg/kg/deň a u dieťaťa asi 44 mg/kg/deň.
 
 
Glutamín
Glutamín je to esenciálna a najrozšírenejšia aminokyselina vo svaloch, ktorá tvorí až 60% aminokyselín v svaloch. Podporuje správne fungovanie imunitného systému, tráviaceho traktu a čriev. Bráni aj katabolizmu svalovej hmoty a pomáha pri ochrane metabolizmu pred pretrénovaním. Podporuje aj tvorbu glykogénu v pečeni, testosterónu a rastového hormónu. Štúdie poukázali na to, že už pri dávke 2g denne je produkcia rastového hormónu 4-5 krát vyššia.Už pri dávke 1,6 g/deň bola liečba rýchlejšia o 92%. Odporúčaná denná dávka je 5-10 g/deň rozdelených do dvoch dávok.

 
Komplexné aminokyseliny
Komplexné aminokyseliny sú výživové doplnky, ktoré ponúkajú vyvážený pomer esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín, pretože oba druhy sa navzájom dopĺňajú a pôsobia synergicky. Sú dôležité pre správny rast svalstva a vhodné pri diétach, ale aj posilnení kvality svalov pri dynamicky a silovo trénujúcich športovcov. Ako už samotný názov hovorí, je to komplex aminokyselín pre telo a rozlišujeme ich na základe zloženia a pôvodu. Existuje viacero druhov, avšak základné sú Beef aminokyseliny, Whey aminokyseliny a Liver aminokyseliny.

 
Beef aminokyseliny
Základom Beef aminokyselín je čistý hydrolyzovaný izolát hovädzieho proteínu. Tieto aminokyseliny zabraňujú katabolizmu svalov a zároveň podporujú rast svalovej hmoty. Tiež vytvárajú aj podmienky vhodné na obnovu svalových bielkovín. Sú vhodné pre športovcov počas fázy naberania objemu a sily, a zároveň aj pre ostatné skupiny pohybovo aktívnych osôb, pretože poskytujú maximálnu pevnosť a pružnosť svalového tkaniva. 

 
Whey aminokyseliny
Ich základom sú srvátkové aminokyseliny, ktoré sú jednoducho stráviteľné a poskytujú dokonalý aminokyselinový profil pre rast a budovanie svalov, pre zväčšenie sily a lepšiu regeneráciu. Pôsobia aj ako antioxidant pri posilnení imunitného systému. Na základe ďalšieho spracovania rozlišujeme Whey aminokyseliny podľa spracovania, a to srvátkové koncentráty, izoláty a hydrolyzáty. Taktiež ponúkajú aj vysokú biologickú hodnotu a sýtivosť. 

 
Liver aminokyseliny
Liver aminokyseliny sú takzvané aj pečeňové aminokyseliny, ktoré pochádzajú z čistého a prírodného výťažku z pečene dobytka. Podporujú rast svalov a sily, pomáhajú udržiavať hladinu dusíka v tele a jednou z ich skvelých výhod je to, že ich môžu užívať ľudia, ktorí trpia intoleranciou na laktózu.

 
Tyrozín
Tyrozín patrí medzi neesenciálne aminokyseliny, ale jeho význam je kľúčový. Pomáha športovcom kompenzovať únavu a zabraňuje pretrénovaniu. Podporuje aj mentálnu bystrosť a pomáha ako obrana pred psychickou a fyzickou únavou, taktiež aj zlepšuje náladu. Dôležitý je pri tvorbe hormónov tyroxínu a pigmentu melanínu. Podporuje aj činnosť štítnej žľazy, hypofýzy a nadobličiek. Pomáha pri znižovaní stresu, liečbe drogových závislostí a Parkindonovej chorobe. Ako vieme, všetko so všetkým súvisí, a jeho nedostatok spôsobuje nedostatok noradrenalínu, a to môže mať za následok depresiu a prejavy úzkosti. Nedostatok spôsobuje aj vznik hypotyreózy, zvýšenie chuti do jedla, a tým pádom aj narastanie množstva tuku. Tyrozín je vhodný pre atlétov a ľudí, ktorí sa pokúšajú schudnúť a staršie osoby.

 
Alanín
Alanín je neesenciálna aminokyselina, ktorá pomáha pri udržiavaní ostatných aminokyselín vo svaloch. Získava sa z prírodných zdrojov a ako väčšina aminokyselín pomáha pri zvýšení sily svalov, výkonu a podporuje väčšiu vytrvalosť pri aeróbnej aj anaeróbnej činnosti. Podporuje metabolizmus glukózy a zvyšuje hladinu karnozínu vo svaloch, ktorý je dôležitý ako obrana pred hromadením vodíkových iontov počas intenzívneho cvičenia, čo negatívne ovplyvňuje funkciu enzýmov a má za následok svalovú únavu. Odporúčaná denná dávka sú približne 3 g.

 
Arginín
Arginín je aminokyselina, ktorú telo využíva na výstavbu väčšiny tkanív, hormónov či genetického kódu. Môže byť syntetizovaná v organizme a používa sa pri posilňovaní a chudnutí, pretože podporuje rast svalovej hmoty na úkor tuku. Podporuje aj tvorbu rastového hormónu, pohlavné dozrievanie, rast a hojenie kostného tkaniva vo svaloch. Pomáha pri detoxikácii a ochrane pečene pred cirhózou a stukovatením, taktiež chráni pred rakovinou, zlepšuje hojenie rán a podporuje tvorbu kolagénu. Lieči aj mužskú neplodnosť, pomáha tehotným ženám znižovať krvný tlak. Arginín je dôležitý aj pre starších ľudí vďaka tomu, že pomáha udržiavať ich mentálne schopnosti, ktoré s pribúdajúcim vekom slabnú. Odporúčaná denná dávka je 3000-5000 mg.  


13.10.2017
autor článku gymbeam.sk
Zoradiť podľa:
Druh zobrazenia: zoznam zoznam dlaždice dlaždice obrázky obrázky
top 1
450 g 2017

R3build Edge je unikátny potréningový doplnok - potréningovka, ktorá zlepšuje a urýchľuje regeneráciu po náročnom tréningu, a podporuje zvýšenie sily a športového výkonu. Obsahuje všetky dôležité ...

18.95
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 2
1 L Pomaranč 2011

Prípravok Nutrend BCAA Liquid 1000 ml orange chráni svalovú hmotu a podporuje jej regeneráciu. Prispieva tiež k svalovému rastu a vďaka tekutej forme sa veľmi rýchlo vstrebáva. rýchlo ...

od 14.40
ponúka 5 obchodov Kde kúpiť
top 3
-6%
120 ks 2013

Obsah Kompava Taurín 600 mg: 120 ks Charakteristika Kompava Taurín 600 mg: Výživový doplnok s obsahom taurínu 600mg v 1 tablete. Použitie Kompava Taurín 600 mg: Výživový doplnok sa odporúča ...

od 7.87
ponúka 5 obchodov Kde kúpiť
top 4
95 % 24 recenzií 500 g Citrón 2015

L-Glutamín je vynikajúcim prostriedkom pre nárast, ochranu a regeneráciu svalovej hmoty. Je to aminokyselina , ktorá zlepšuje imunitu, reguluje rovnováhu bielkovín, zabraňuje strate svalovej ...

9.95
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 5
95 % 29 recenzií 250 g Mango 2017

BCAA Instant sú instantné BCAA aminokyseliny v pomere 4:1:1, ktoré chránia, regenerujú svalovú hmotu a majú antikatabolické účinky. Sú vyrobené šetrnou metódou fermentácie bez chemikálií. BCAA ...

9.95
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 6
820 g Pomaranč 2010

HOT BLOOD ťa zavedie k maximálnej hranici zväčšenia objemu svalových buniek, zvýšeniu sily, energie a mentálneho fokusu! Kreatíny, látky podporujúce NO, bunkové volumizéry, energizéry, nootropné ...

od 22.90
ponúkajú 4 obchody Kde kúpiť
top 7
300 ks Vanilka 2017

Aminokyseliny Nutrend BCAA 4:1:1 300 tabliet obsahujú esenciálne vetvené aminokyseliny BCAA (L-leucín, L-izoleucín, L-valín) v pomere 4:1:1 pre L-leucín, ktoré si naše telo nedokáže syntetizovať ...

48.18
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 8
100 % 3 recenzie 250 g 2017

Citrulín Malát (Citrulline Malate) je kombinácia aminokyseliny L-citrulín a malát (kyseliny jablčnej), ktorá ponúka spôsob zvýšenia výkonu, oddialenie únavy, zrýchlenie regenerácie. Citrulín ...

9.95
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 9
440 g Pomaranč 2016

AMI-NO Xpress je tréningová zmes, ktorá obsahuje 19 dôkladne vyberaných účinných látok určená pre intenzívne a intervalové tréningy. Táto zmes zvýši energiu, sústredenosť, výbušnosť a prietok ...

18.95
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 10
100 % 2 recenzie 600 g Jablko 2017

BCAA + Glutamine Xpress je kombinácia aminokyseliny glutamínu a aminokyselín s rozvetveným reťazcom - Leucín, Izoleucín a Valín v pomere 1:1, čo sú najdôležitejšie aminokyseliny pre podporu ...

24.00
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 11
500 g 2017

L-Leucín je esenciálna aminokyselina a najdôležitejšia aminokyselina z BCAA. Najviac sa podieľa na raste svalovej hmoty, podporuje proteínovú syntézu, rast svalovej hmoty, urýchľuje regeneráciu ...

12.95
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 12
100 % 1 recenzia 0.25 L Energy 2018

BCAA Energy drink 250 ml je funkčný a osviežujúci RTD nápoj v plechovke, ktorý v jednej dávke obsahuje 4 g BCAA rozvetvených aminokyselín, 80 mg kofeínu a vitamíny skupiny B. Neobsahuje žiaden ...

0.79
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 13
95 % 9 recenzií 200 ks 2010

Amino 5600 je zmes základných a najdôležitejších aminokyselín, nevyhnutne potrebných pre tvorbu čistej svalovej hmoty a jej regeneráciu počas náročných tréningov a tvrdých diét. Aminokyseliny s ...

od 9.50
ponúkajú 2 obchody Kde kúpiť
top 14
-9%
80 % 2 recenzie 400 g 125 ks 2011

Jedná sa o aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ktoré sú pre organizmus naozaj nevyhnutné. esenciálne aminokyseliny BCAA (základ na ochranu svalovej hmoty) s rozvetveným reťazcom nevyhnutné pre ...

od 9.90
ponúkajú 2 obchody Kde kúpiť
top 15
500 g 2010

L-Glutamine je voľná aminokyselina ktorá má najväčšie zastúpenie v svalovej bunke (asi 70 procent). Pri vysokom zaťažení dochádza k zvýšenému využitiu aminokyseliny glutamínu v svalových bunkách ...

od 20.90
ponúkajú 3 obchody Kde kúpiť
top 16
200 ks 2012

Doplnok stravy pre športovcov. Zmes aminokyselín: L-leucín, L-izoleucín, L-valín a vitamín B6 (pyridoxínhydrochlorid). Vitamín B6 prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu ...

od 18.58
ponúkajú 3 obchody Kde kúpiť
top 17
-24%
0.5 L Pomaranč 2011

Esenciálne BCAA ( aminokyseliny s rozvetveným reťazcom) sú aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť z iných zdrojov a preto je odkázané na ich príjem stravou. Pridaný vitamín B6 je ...

od 7.50
ponúkajú 3 obchody Kde kúpiť
top 18
-14%
74.4 g 120 ks Vanilka 2017

Aminokyseliny Nutrend Tyrosine 120 kapsúl napomáhajú udržiavať koncentráciu, prispievajú k normálnej syntéze katecholamínov, čo sú látky pôsobiace ako nervové prenášače (dopamín, adrenalín, ...

od 11.95
ponúkajú 3 obchody Kde kúpiť