Vyberte najpredávanejšie produkty kategórie mechanické filtre ✅ Hľadajte podľa parametrov ✅ Marlus group, Green filter, Airwatec - belgicko a iné ✅ Najlacnejšie na NajNakup.sk
Ako nakupovať Mechanické filtre
Mechanické filtre sa používajú najmä na čistenie vody zo studní či vrtov, ktorá je prirodzene znečistená hlinou alebo pieskom. Odstraňujú pevné častice vo vode, mnohokrát viditeľné voľným okom. Tieto filtre bývajú vybavené polypropylénovou vložkou fungujúcou podobne ako špongia – prepúšťa vodu a pevné častice zachytáva. Z toho je jasné, že filtračné vložky treba pravidelne meniť.

Mechanické filtre ale môžu slúžiť aj ako prevencia pred prípadným poškodením alebo iným znečistením potrubia.

Ako zistiť, či je filter potrebný?
1. Nechajte si spraviť rozbor vašej vody – vykoná ho buď certifikované laboratórium alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva a vás bude táto služba stáť zhruba 100€. Ak ste napojení na obecný vodovod, rozbor vody nájdete na webe príslušnej vodárenskej spoločnosti.
2. Z rozboru sa dozviete o parametroch, ktoré normy nespĺňajú, ale aj o tých, ktoré ich spĺňajú a napriek tomu vyvolávajú problémy (chlór, baktérie, tvrdá voda, dusičnany a dusitany, pesticídy, mechanické nečistoty a pod.).
3. Podľa parametrov z rozboru viete určiť problém a vybrať si príslušný filter, ktorý nepríjemnosti rieši.

Je dôležité riadiť sa podľa výsledkov chemického a mikrobiologického rozboru a dobre zvážiť, či je filter naozaj nutné používať. Za istých okolností totiž môže byť kontraproduktívne – napríklad v prípade, že filtračné vložky nie sú vymieňané s dostatočným predstihom. Vtedy môže dôjsť aj k zhoršeniu kvality už tak nekvalitnej, respektíve znečistenej vody.

Mechanické znečistenie – čo spôsobuje?
Väčšinou sa jedná o znečistenie organického pôvodu (často vegetácia), ktoré má vplyv na farbu, chuť, vôňu a celkovú kvalitu vody. Prítomnosť hydrogén-sulfidu spoznáte podľa chuti aj zápachu akoby zhnitých vajec. Vysoký obsah rias sa zase prejaví „rybacou“ chuťou a vôňou vody. Na nepríjemný zápach, zafarbenie a chuť je ideálne použiť mechanické filtre v kombinácii s filtrami s aktívnym uhlím.

Nevyhovujúca kvalita vody zo studne – čo robiť?
Studňa si vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Ako prvé ju treba stavebne zabezpečiť. Prienik povrchovej vody je najčastejšou príčinou (bakteriálneho) znečistenia vody v studni. Preto je nutné odviesť ju mimo studne (väčšinou pomocou žliabku). Pomôže tiež nepriepustná zákrytová doska a utesnenie telesa studne ílom. Toto je prevencia pred prienikom povrchovej vody.

Existujú však aj iné hrozby – prirodzené zanášania studne bahnom, stavebné práce v blízkosti studne či vznik nánosov železa a vodného kameňa vplyvom starnutia studne alebo iné okolnosti vedúce k zmene prúdenia podzemnej vody, respektíve k zmene kvality vody. Nebezpečenstvo hrozí aj zo zdrojov znečistenia blízkych studni – skládky hnoja, neutesnený septik, špinavý potok.


21.9.2017
autor článku prodoshop.sk
Zoradiť podľa:
Druh zobrazenia: zoznam zoznam dlaždice dlaždice obrázky obrázky
top 1
2015

Filter na vodu Big Blue 20" , komplet s uhlíkovým filtrom , držiakom a kľúčom .  nádoba na uhlíkový , alebo mechanický filter na vodu. Nádoba filtra Big Blue 20" je vhodná na inštaláciu na ...

99.00
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 2
2015

Mechanický filter CINTROPUR NW 500 Mechanický filter - nádoba filtra Cintropur NW 500 je najmodernejší mechanický filter s odkalovačom pre priemyselné využitie s pripojením 2". Neznižuje ...

390.00
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 3
2015

Mechanický predfilter s priehľadnou nádobou s 1" pripojením. Vhodné na centrálny prívod vody do domu. Vhodný na odstránenie sedimentu , piesku , hrdze . Dodávaný s vložkou 25 mikrón , držiakom ...

29.00
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 4

Ochrana práčky pred vodným kameňom. Jednoduchá montáž na prívode vody, pred prívodnú práčkovú hadicu. Tento filter je vhodný aj na použitie pre umývačky riadu.

9.90
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 5
2019

Filter na vodu Big Blue 20" , nádoba bez filtračnej vložky . Nádoba Big Blue 20" je je vhodná pre použitie ako mechanický filter , alebo uhlíkový na centrálny prívod vody do domu . Odstráni ...

69.00
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 6
2019

Mechanický filter Big Blue 10" , plastová nádoba pre mechanické filtračné vložky na centrálny prívod vody do domu. Pripojenie 1". Filtrácia vody od 5 mikrónov.

49.00
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 7
2019

KOMPLET filter : Cintropur 25, odkalovací ventil, držiak na stenu, pripojenie a filtračná vložka 25 µ

99.00
ponúka 1 obchod Do obchodu
top 8
2019

Komplet filter : Cintropur 32, odkalovací ventil, držiak na stenu, pripojenie a filtračná vložka 25µ

119.00
ponúka 1 obchod Do obchodu