Vyberte najpredávanejšie produkty kategórie tlač ✅ Hľadajte podľa parametrov ✅ Najlacnejšie na NajNakup.sk

Sprievodca výberom tlačiarní a náplní

Tlačiarne sú bežnou súčasťou modernej domácnosti, ale aj študentských izieb. Naučte sa medzi nimi a ich náplňami rozlišovať a vyberte si materiál, ktorý bude ušitý presne na mieru vašim možnostiam a potrebám.

Cartridge alebo toner?

Náplň vyberajte najmä na základe typu tlačiarne. Ak sa jedná o atramentovú tlačiareň, tak tá sa plní atramentovou tlačovou kazetou, cartridgeom. V prípade laserových tlačiarní s obsahom farebného prášku sa používa toner.
V ďalšom kroku pri výbere náplne si treba určiť, či požadujete náplň originálnu, kompatibilnú alebo repasovanú.

čítať viac ...
• Originál: Pochádza od rovnakého výrobcu, ktorý vyrobil danú tlačiareň. Vyznačujú sa maximálnou kvalitou, minimálnou poruchovosťou a takmer nulovou reklamáciou. Kvalita a spoľahlivosť je však vykúpená vysokou cenou.

• Kompatibilná náplň: Pochádza od alternatívneho výrobcu, ktorý sa v lepšom prípade snaží kvalitou svojich produktov prispôsobiť originálom. V horšom prípade narazíte na lacné, ale technicky nevyhovujúce náplne. Pri výbere kompatibilných náplní sa vyplatí čítať recenzie a hodnotenia značky aj náplne ako takej.

• Repas: Jedná sa o recyklovanú, opätovne naplnený originál, respektíve prázdna (avšak zreparovaná a vyčistená) plastová krabička originálnej náplne. Opäť sa oplatí držať odporúčaní, recenzií a overených značiek – aj tieto dostanete za zlomkovú cenu v porovnaní s originálmi.

Akú tlačiareň vybrať

Tlačiarne prichádzajú na trh v rôznych druhových aj typových prevedeniach. Ktorý typ alebo druh tlačiarne by sa hodil práve pre vaše potreby?

• Ihličkové tlačiarne
Z hľadiska technologického predstavujú úplný základ. Tlačia text aj veľmi jednoduchú bodovú grafiku, dokážu spracovať dokonca kopírovací a tzv. nekonečný papier. Samotná tlač je veľmi nenáročná, kvalitatívne závislá od počtu ihličiek a rýchlosti tlače. Cena základných modelov tohto typu tlačiarní sa pohybuje na hranici 100€ a veľmi ekonomický je aj chod ihličkových tlačiarní – jedna náplň by v pohode mala vydržať na 1000 listov papiera.

• Atramentové tlačiarne
Typ tlačiarne, ktorý nachádza široké uplatnenie v domácnostiach, nakoľko dokáže tlačiť čiernobielo aj farebne, spracuje text, detailnú grafiku aj fotografie. Atramentové tlačiarne sa plnia atramentovými kazetami a tlačia väčšinou na tradičný kancelársky papier (čím je menej kriedový, tým lepšie – tlačiareň sa menej zanáša prachom), niektoré modely sú však dimenzované aj na použitie foto-papiera.
Z hľadiska technológie tlače rozlišujeme tlačiarne bublinkové (rýchla tlač, možnosť miešať množstvo farieb na jeden bod) a piezoelektrické (vystreľujú kvapky atramentu na papier, s ktorým tlačová hlava nemusí byť v kontakte).

• Laserové tlačiarne
Tlačia farebne aj čiernobielo (základné modely, ktoré dostanete od 100€, prípadne aj nižšej ceny), za obdobný čas ale spracujú viac strán ako atramentové tlačiarne. Kvalita tlače je pritom veľmi dobrá a použité môžu byť rôzne druhy papiera. Aj vďaka týmto dôvodom sa laserové tlačiarne využívajú na administratívne účely v menších či väčších firmách, administratívnych centrách alebo štátnych inštitúciách, kde je predpoklad veľkej spotreby tlačovín.

• Multifunkčné tlačiarne
Dokážu skenovať, kopírovať a samozrejme tlačiť. Rozhodujúcou je rýchlosť kopírovanie, pri skenovaní zase rozlíšenie a farebná hĺbka. Platí, že čím vyššie hodnoty tieto ukazovatele ponúkajú, tým krajší obraz zariadenie vyprodukuje.
 
13.2.2018 autor článku tonerpartner.sk